Hlavní navigace

LN: Česká ekonomika už začíná zpomalovat, snižování sazeb je pravděpodobnější

11. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká ekonomika začíná zpomalovat svůj růst, píší dnes Lidové noviny. Za třetí čtvrtletí roku 2008 vzrostl hrubý domácí produkt (HDP)v meziročním porovnání o 4,2 procenta, což je o půl procenta méně, než se předběžně odhadovalo, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Snižování sazeb je proto podle ekonomů čím dál pravděpodobnější.

České ekonomice začíná klesat tempo růstu, informoval ČSÚ. Za třetí čtvrtletí se HDP zvýšil o 4,2 procenta, což je o půl procentního bodu méně, než se ještě v listopadu odhadovalo, informují dnes Lidové noviny. ČSÚ také snížil velikost loňského tempa růstu české ekonomiky. Již loni rostla o více než půl procenta pomaleji, tedy ani ne šesti procentním tempem. To je méně, než statistici předpokládali.Nová statistická data výrazně mění obrázek ekonomiky. Ekonomika je na tom hůře, než se zdálo. Za zásadní přitom považujeme hlavně revizi dat za rok 2007. Nová data jen zvyšují potřebu uvolnění měnové politiky, uvedl pro Lidové noviny Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance.

" Informace o růstu HDP jsou pro ČNB jen dalším argumentem pro snížení sazeb. Na svém nadcházejícím zasedání bude podle našeho názoru řešit otázku, zdali snížit sazby o čtvrt, nebo rovnou o půl procentního bodu," doplnila Helena Horská z Raiffeisenbank.

Na zpomalování HDP se podle ČSÚ nejvíce podílel útlum spotřebitelských výdajů domácností, který byl ovlivněn nárůstem cen. Mezi další faktory nepříznivého vývoje patřila i vysoká cena ropy, silná koruna a zhoršení v ekonomikách, které jsou pro ČR hlavními obchodními partnery.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).