Hlavní navigace

Loni zemědělci dostali více jak 28 miliard Kč z evropských i domácích zdrojů

9. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který má na starosti evropské dotace i dotace z domácích (národních) zdrojů do zemědělského sektoru, rozdělil za loňský rok více jak 28 miliard korun. Vyplývá to z jeho výroční zprávy, kterou dnes předložil vládě ministr zemědělství Petr Gandalovič.

" Největší podíl na této částce mají plošná opatření, kde SZIF za loňský rok administroval více než 65 tisíc žádostí od přibližně 22 500 žadatelů. Tyto žádosti jen u hlavních dotačních titulů, tedy například příspěvků za hospodaření v méně příznivých oblastech nebo jednotné platby na plochu zemědělské půdy, představují více než 24 miliard korun," informuje Gandalovič na internetových stránkách Ministerstva zemědělství.

Podle samotného fondu jsou pilířem poskytovaných finančních podpor přímé platby vyplácené na hektar obhospodařované plochy, tedy zjednodušeným způsobem. Velké možnosti pro zemědělství představuje Program rozvoje venkova (PRV), který byl spuštěn v roce 2007. Stejně nezanedbatelnou finanční pomocí jsou pak rovněž tržní opatření Společného evropského trhu, které řeší výkyvy poptávky a nabídky na trhu a zabezpečují zemědělským podnikatelům větší jistotu a lepší stabilitu v podnikání, popisuje fond jedny ze základních oblastí své činnosti.

Vztah zemědělců ke SZIF však není jen pozitivní. My pěstujeme a oni kontrolují, oni nejlíp vědí, jak se co má dělat. Spíš zemědělec by to měl vědět. Ekologická politika je v Česku taková, že se vše bere z pozice Evropské unie, ale ne domácího zemědělce. V jiných evropských státech jsou mnohem benevolentnější – vše směřuje k podpoře domácího trhu a domácích zemědělců, ale to myslím u nás není, řekl například business serveru Podnikatel.cz Jiří Pospíšilík ze společnosti Country Life u příležitosti reportáže na farmě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).