Hlavní navigace

Lze čerpat ošetřovné až do konce června i v případě, že se škola uzavře dřív?

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Mnohé školy využijí tzv. ředitelského volna a uzavřou se o pár dní dřív. Aktuálně v pátek 26. června. Kdy musí rodič nastoupit do práce?
Jana Knížková 23. 6. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Školy jsou již otevřeny, ale někteří rodiče i přesto své děti do školních lavic neposlali. Využili tak možnosti dalšího čerpání ošetřovného. 

Jak jsme již zmínili v nedávném článku, důvody mohou být zdravotní, kapacitní, provozní, ale také finanční. Díky zvýšení redukovaného vyměřovacího základu z 60 na 80 % není rozdíl mezi čistou mzdou a nemocenskou dávkou tak velký. Zůstávat na ošetřovném se vyplatí i rodičům s exekučními a insolvenčními srážkami ze mzdy. Podrobněji v textu Jak si snadno zvýšit ošetřovné? Stačí jen šikovně vyplnit výkaz

Jak je to ale s možností čerpat ošetřovné, pokud škola využije možnosti tzv. ředitelského volna a uzavře pro letošní školní rok své brány mnohem dřív? V tomto roce se nabízí konec pracovního týdne v pátek 26. června. 

Čtěte také: Využívají, nebo zneužívají zaměstnanci čerpání ošetřovného?

EBF20-tip-témata1

Mohou zaměstnanci čerpat ošetřovné do konce měsíce června, či nikoli? 

Dle vyjádření České správy sociálního zabezpečení není ředitelské volno důvodem uvedeným v § 39 odst. 1 písm. b) bod 1 zákona o nemocenském pojištění (tj. havárie, mimořádné opatření při epidemii, jiná nepředvídaná událost), s nimiž je spojen nárok na ošetřovné. Proto za dny, kdy dítě nemůže navštěvovat školu z důvodu ředitelského volna, nenáleží ošetřovné. Pečující osoba takovéto dny nevykazuje na výkazu péče, uzavírá ČSSZ. 

Pokud bude škola uzavřena od pondělí 29. 6. 2020 z důvodu ředitelského volna, je možné čerpat ošetřovné ještě za kalendářní dny sobotu a neděli 27. a 28. 6. 2020, pokud v nich zaměstnanec o dítě pečoval. Na pondělí již může zaměstnavatel naplánovat zaměstnanci pracovní směnu, potřeba ošetřování je ukončena. 

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).