Hlavní navigace

Názor k článku Lze mít příjmy podle § 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů a platit paušální daň? od anonym - Je potřeba rozlišovat paušální režim a paušální daň....

  • 7. 1. 2021 11:29

    bez přezdívky

    Je potřeba rozlišovat paušální režim a paušální daň. Vstup do paušálního režimu má svoje podmínky. Pokud do něj vstoupíte, pak začnete platit měsíčně 5469 Kč. Na konci roku však musíte posoudit jestli jste ještě splnil i podmínky pro paušální daň (které jsou sice podobné jako pro vstup do paušálního režimu, ale nejsou úplně stejné). Pokud podmínky pro paušální daň splníte pak nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny a tím že jste platit měsíčně 5469 je vaše daňová povinnost splněna. Pokud však podmínky pro paušální daň nesplníte, pak sice jste v paušálním režimu, ale nemá to pro vás žádnou výhodu protože stejně musíte podat daňové přiznání a přehledy jako doposud (platba 5469 Kč se v takovém případě bere jako platba záloh).
    Teď konkrétně k Vašemu dotazu. Podmínkou pro paušální daň je, že nesmíte mít jiné příjmy vyšší než 15 tisíc s výjimkou příjmů osvobozených nebo zdaněných srážkovou daní. Prodej podílových listů je za splněný určitých podmínek (příjem za rok do 100 tisíc nebo splnění časového testu 3 roky) osvobozen od daně. Pokud tyto podmínky splníte pak je příjem osvobozen od daně a do limitu 15 tisíc pro paušální daň se nezapočítává. Příjmy z úroků můžou podléhat srážkové dani (například pokud se jedná o úroky na bankovních účtech), ale také nemusí pokud se jedná třeba o úroky ze zápůjčky. Opět, pokud by tedy úroky podléhaly srážkové dani, pak je do limitu pro paušální daň nezapočítáváte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).