Hlavní navigace

Mají dnes obchody zavřeno? Nepátrejte, zjistěte to ihned

8. 5. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Otevírací doba obchodů v průběhu svátků je stále zmatečná a zákonodárci dodnes neudělali žádnou změnu, která by orientaci v otevíracích dobách zjednodušila.

Zákaz prodeje totiž neplatí během všech státních svátků, ale obchody musí zavřít „jen“ během sedmi z nich. 

Zákaz prodávat se týká 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00. Blížící se květnové svátky se tak liší, zatímco zítra na Svátek práce mohou obchodníci otevřít, za týden na Den vítězství musí zůstat prodejny zavřené.

Dnes jsou tedy obchody zavřené.

Zavřené jsou především ty větší obchody

Zákon ovšem stanovuje výjimky. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Jestliže obchody zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že půjde o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).