Hlavní navigace

Majitelé domů kritizují navrhované zpomalení deregulace nájemného

19. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci včera v prvním čtení podpořili návrh KDU-ČSL, který počítá s prodloužením deregulace nájemného o dva roky do roku 2012. Důvodem se podle předkladatelů stal rychlejší růst cen nemovitostí, se kterým stoupá i výše regulovaného nájemného. Proti novele se postavili majitelé domů, podle kterých je návrh populistický a proti ústavním principům. Čtěte více: Majitelé domů bojují za rychlou deregulaci a nižší DPH.

Takto získaný čas by ministerstvo pro místní rozvoj využilo k dokončení svého projektu bytové politiky pro nové podmínky probíhající hospodářské krize. Součástí takového projektu je i podpora nabídky vhodných nájemních bytů pro ty domácnosti, na které dopadá rychlý růst dříve regulovaného nájemného, komentoval novelu Cyril Svoboda, ministr pro místní rozvoj.

Pomalejší deregulace se má týkat těch obcí, kde se letos zvýší nájemné o více než 40 korun na metr čtvereční. Jak uvedla zpravodajka Zdeňka Horníková z ODS, návrh by se dotkl všech krajských měst kromě Ústí nad Labem a Ostravy a všech měst ve Středočeském kraji, které mají 10.000 a více obyvatel.

Návrh zákona přivítali nájemníci. Velmi kriticky se proti němu naopak postavili majitelé nemovitostí, podle kterých je novela diskriminační. Je fatálním omylem KDU-ČSL, pokud se domnívá, že prosazením svého návrhu si vydobude politické body před nadcházejícími parlamentními volbami. Přesně podle hesla „Podej čertu prst a sežere ti celou ruku“ – slíznou smetanu pouze sociální inženýři z Lidového domu a s nimi i jejich rudí braši, uvedlo k novele Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).