Hlavní navigace

Malé firmy ušetří. Nebudou nyní muset platit sociální odvody za zaměstnance

22. 6. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Na konci minulého týdne podepsal Miloš Zeman sadu zákonů souvisejících s dopady epidemie koronaviru. Patří mezi ně také odpuštění sociálních odvodů firmám.

Firmy do padesáti zaměstnanců tak nebudou muset za své zaměstnance od června do srpna platit sociální odvody.

Jedná se o zákon o prominutí pojistného na sociální zabezpečení, který zaměstnavatelům odpouští za červen, červenec a srpen 2020 sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti. Ten platí zaměstnavatel za zaměstnance. Pojistné, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 % z hrubé mzdy (pojistné zaměstnance činí 6,5 %).

Zaměstnavatelé však musí splnit několik podmínek. Patří mezi ně například maximální počet zaměstnanců nebo podmínka, že oproti konci března nesměl počet zaměstnanců klesnout o více než desetinu a stejně tak ani mzdy. O odpuštění odvodů nemusí firmy žádat. Měly by jen oznámit okresní sociální správě snížení odváděné částky v měsíčním výkazu. 

Podrobnosti najdete v našem článku Podnikatelům se odpustí sociální pojistné za zaměstnance, netýká se to ale všech

Další podepsané zákony se týkají kompenzací osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby, jednorázového příspěvku pro obce nebo daňového balíčku. Díky němu si například budou podnikatelé a firmy moci zpětně uplatnit daňovou ztrátu do 30 milionů korun a sníží se DPH na ubytovací služby a také silniční daň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).