Hlavní navigace

Malé stavební firmy začaly využívat insolvenční řízení

1. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Malí stavebníci mají bič na velké konkurenty – insolvenční řízení. Do problémů s insolvenčním řízením se dostanou v příštích týdnech po Strabagu a CBPS zřejmě další velké stavební firmy.

Menším stavebním firmám vadí, že na proplacení faktur od větších rivalů, kteří získávají zakázky, čekají běžně více než půl roku. Velké firmy vydírají a doslova ničí malé konkurenty, kteří nemají na to, aby se soudili. K fakturám se staví tak, že je na vše dost času, pojem splatnost jim asi nic neříká, řekl pro server iDnes.cz jednatel Podřipské stavební společnosti Jaroslav Husák. Několik menších dodavatelů nebo jejich právních zástupců potvrdilo, že již zpracovávají potřebné podklady pro vyhlášení insolvenčního řízení.

Insolvenční řízení může být pro neplatící firmy velkým problém. Prakticky jim totiž znemožňuje účastnit se veřejných soutěží, trpí tím image firmy a nesmějí prodávat svůj majetek.

Od ledna platný insolvenční zákon dal menším společnostem lepší šanci dostat z velkých své pohledávky. Soud pak oslovuje i další možné věřitele firmy, někteří však mohou skutečnou pohledávku po splatnosti zatajit, aby si nenaštvali svého hlavního zákazníka.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).