Hlavní navigace

Maloobchodní tržby snížily tempo poklesu, analytici i přesto malují čerta na zeď

13. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Maloobchodní tržby za červen meziročně klesly o 4,9 procenta. Oproti květnu se tak tempo poklesu snížilo, tržby však klesly již podeváté za sebou. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle analytiků ale maloobchodní tržby dopadly hůř, než se čekalo. Trh totiž očekával pokles pouze o 3,8 procenta.

Za 9. meziročním poklesem v řadě stál především slabý prodej aut a zboží dlouhodobé spotřeby jako je elektronika, bílé zboží nebo nábytek. Pouze za potraviny, léky a drogérii utrácíme více. Je zajímavé, že tržby rostou tam, kde se nejvíce zlevňuje: tedy v supermarketech a drogériích, uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Ta předpovídá, že tržby maloobchodu se budou i nadále zhoršovat. Stojí za tím stále rostoucí počty nezaměstnaných a riziko ztráty zaměstnaní bude držet výdaje domácností na uzdě. Letošní Vánoce budou velmi střídmé, doplnila Horská.

O vlivu rostoucí nezaměstnanosti na tržby maloobchodu mluví i Martin Lobotka z České spořitelny: Teorií zde je, že rostoucí nezaměstnanost nutí lidi k šetření – jak přesunem k levnějším obchodům, tak k rušení nákupů drahých věcí, řekl Lobotka. Také podle jeho odhadu by měla spotřeba do konce roku nadále klesat: Spotřeba domácností v letošním roce (i v roce 2010) poklesne o 6 desetin procenta, doplnil analytik České spořitelny.

Jan Bizík, odborník na maloobchod ze společnosti Pricewaterhou­seCoopers, však poukazuje na pozitivní signály, které přinášejí makroekonomická data z klíčových ekonomik USA a Německa. Podle něj se čísla za maloobchod tradičně vylepší na podzim a během vánoční sezóny. Na rozdíl od předchozích let se však dá očekávat menší chuť domácností k dalšímu zadlužení, což bude nutit obchodníky k agresivnějším formám podpory prodeje, uzavřel Bizík.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).