Hlavní navigace

Máme harmonogram výměny ADIS. Je dost napjatý, varuje „hlídač“ Michal Bláha

31. 10. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Do roku 2021 musí finanční správa nahradit stávající daňový systém ADIS novým systémem. Server Podnikatel.cz má k dispozici harmonogram příprav nDIS.

Podle podnikatele a investora Michala Bláhy, provozovatele „hlídačů“, který dělal poradce na ministerstvu financí a aktivně se zajímá o opendata, e-gov a efektivitu státní správy, je ale harmonogram dost napjatý. Navíc zůstává nebezpečí, že systém bude i nadále závislý na jedné firmě – na IBM.

Čtěte také: Má činnost na financích nebyla úspěšná, všechny mé nápady zamítli, říká Bláha

Do roku 2021 musí být nDIS

Když ministerstvo financí před časem žádalo, aby EET udělala firma IBM, tak odbor Hlavního architekta eGovernmentu stanovil jako podmínku ukončení současného ADISu do 2021. Systém je totiž starý přes 20 let a neodpovídá aktuálním technologickým trendům. Zkrátka se nevyplatí dalších deset let investovat desítky milionů každý rok. V určitou dobu nastane bod zlomu, systém je potřeba zaseknout a připravit se na to, že se postaví nový, který bude využívat sdílené služby, řekl vloni serveru Lupa.cz Petr Kuchař, ředitel odboru Hlavního architekta eGovernmentu.

Do konce března 2017 mělo Generální finanční ředitelství (GFŘ) zaslat podrobný časový plán, jak bude přechod na nDIS vypadat. Termín  však nesplnilo a harmonogram odeslalo až během září, tedy půl roku potom, co již měl být hotový. Finanční správa zpoždění zdůvodňuje tím, že bylo nutné vyhodnotit studii posouzení stávajícího daňového systému, stanovit časový harmonogram, provést předběžné tržní konzultace a především připravit a vyhlásit veřejnou zakázku na externí projektovou kancelář, jejímž hlavním úkolem bude vypracování variant řešení nDIS.

Čtěte více: Utečou státu miliony? Finanční správa údajně otálí s výměnou starého IT systému

Zmíněný časový harmonogram má server Podnikatel.cz k dispozici a vypadá následovně:

Rámcový harmonogram příprav nDIS
Únor 2018 Uzavření smlouvy na služby v oblasti projektového řízení, procesní optimalizace a enterprise architektury (dodavatel ePPAK).
Březen 2018 – září 2018 Plnění činností potřebných pro vypracování návrhů variant řešení nDIS.
Říjen 2018 – listopad 2018 Schválení navrhované varianty řešení nDIS Vládou ČR.
Prosinec 2018 – leden 2019 Vypracování funkční specifikace nDIS a architektury řešení pro zadávací dokumentaci na dodavatele, včetně kompetencí systémového integrátora.
Únor 2019 Příprava výběrových řízení na jednoho nebo více dodavatelů nDIS nebo jeho částí (dle zvolené varianty řešení) a na výběr dodavatele systémové integrace.
Březen 2019 – září 2019 Realizace výběrových řízení na jednoho nebo více dodavatelů nDIS nebo jeho částí (dle zvolené varianty řešení) a na výběr dodavatele v roli IT systémového integrátora.
říjen 2019 – březen 2021 Vlastní implementace ukončená předáním a akceptací nDIS.

Harmonogram je napjatý, varuje Bláha

Jak k harmonogramu doplňuje GFŘ, vzhledem k tomu, že všechny uvedené termíny na sebe víceméně navazují na tzv. „kritické cestě“, bude posun jednoho termínu znamenat posun celého projektu. Pokud se podaří dodržet termín podpisu smlouvy s ePPAK, proběhne v dubnu 2018 upřesnění harmonogramu, píše k harmonogramu GFŘ.

Podle „hlídače“ Michala Bláhy je harmonogram dosti napjatý. O změně ADIS ví GFŘ od června 2016, roční zpoždění u projektového řízení (nebyl důvod to uzavřít již k Q1/2017) bude chybět v dalších etapách, upozornil pro server Podnikatel.cz Bláha.

Podle Bláhy budou největším rizikem výběrová řízení, jelikož například odvolání některých účastníků k antimonopolnímu úřadu může celý projekt klidně zpozdit o rok a více. Čas na implementaci mi přijde optimistický. Což si však uvědomuje i GFŘ, kdy předpokládá (a podle mě správně), že ADIS bude nahrazován postupně v několika etapách, doplnil Bláha.

Samo GFŘ totiž upozorňuje, že je velmi pravděpodobné, že podle rozsahu a harmonogramu reformních změn, zvolené architektury a postupu provedení náhrady ADIS novým DIS, bude cílového stavu dosaženo v několika etapách rozvoje (přechodových architekturách systému), v nichž se vždy budou opakovat jednotlivé fáze v různém rozsahu.

školení říjen - GDPR

Hodně bude podle Bláhy záviset na zvolené architektuře (základní parametry již v červnu 2016 stanovil zmíněný Hlavní architekt) a množství modulů použitých z nynějšího ADIS. Reálné navíc zůstává riziko, že i v případě nDIS zůstane vendor lock-in na společnost IBM. Už v lednu 2017 totiž šéf GFŘ uvedl, že zvažovanou variantou je “zamražení jádra ADIS a jeho obalení moderní infrastrukturou”. Nebezpečím bude, do jaké míry se bude IBM ochotná vzdát vlivu a kontroly nad podstatnou částí ADIS při jeho – mnou očekávaném – rozdělení do menších samostatných modulů vzájemně komunikujících, uzavřel Bláha.

Čtěte více: ADIS je tunel a krádež za bílého dne, tvrdí Michal Bláha

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).