Hlavní navigace

Máme poslední týden na zaplacení daně z nemovitosti. Vyřešte si resty

26. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Přišla vám složenka na daň z nemovitosti, kterou už nevlastníte? Asi jste něco zanedbali. Splatnost daně končí už za týden.

V těchto dnech vrcholí placení daní z nemovitostí. Někteří lidé jsou překvapeni, že jim přišla složenka k uhrazení daně z nemovitosti, která už jim ale neříká pane. Co to znamená? Zákon o dani z nemovitostí říká, že ztratil-li ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí, postavení poplatníka proto, že v průběhu zdaňovacího období se změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí, nebo tyto nemovité věci zanikly, je povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období. 

Pokud tedy člověk, který loni například pozemek nebo dům daroval či prodal, dostal složenku i letos, zřejmě zanedbal své povinnosti. Pak by se měl co nejdříve obrátit na místně příslušný finanční úřad a neformálním dopisem změnu oznámit.

Dále čtěte: Jak na daň z nemovitostí na rok 2014? Připravili jsme last minute přehled


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Daň se platí na konci května. Lhůty pro zaplacení daně z nemovitostí se letos nijak neměnily. V případě, že daň nepřesáhne limit 5000 korun, je splatná najednou, a to nejpozději do pondělí 2. června 2014. Pokud daň přesahuje částku 5000 korun, lze ji rozdělit do dvou stejně velkých splátek. Pro většinu poplatníků poté platí termíny splátek 2. června a 1. prosince 2014. Zemědělcům a podnikatelům živícím se chovem ryb se posouvají termíny na 1. září a 1. prosince 2014.

Daň se dá zaplatit pomocí složenky, poplatníci ale musí uhradit poplatky dle platného tarifu České pošty, jelikož jde o klasickou složenku typu A. Další možnost je zaplatit daň převodem na účet nebo v hotovosti na pokladně. Za den splatnosti se považuje den, kdy dostane příslušný finanční úřad peníze na účet. V případě zpoždění začínají od pátého dne po splatnosti nabíhat úroky z prodlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).