Hlavní navigace

Názor k článku Máme shrnutí, jak si poradit se změnou místa plnění u elektronických slu­žeb od Petr - Martine, základní princip je stejně dobrý jako je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 1. 2015 12:44

  Petr (neregistrovaný) ---.106.broadband6.iol.cz

  Martine, základní princip je stejně dobrý jako je tomu například u komunismu (aby se měli všichni dobře - je hezká myšlenka, ale nefunguje).

  Ale bylo vybráno hodně špatné řešení. EU chtěla bojovat proti gigantům jako je Google, Amazon, eBay, Apple a podobně, ale poražen bude celý microbusiness v EU. Velmi velký odpor má toto ve Velké Británii, kde je toto odvětví hodně rozšířené. Z reakcí na anglických stránkách se můžeme dozvědět příklady, kde je v podstatě nemožné plnit pravidla (např. tlačítko "kup hned" - vše jde přes platební bránu PayPal a PayPal Vám žádné potřebné informace nedá - zapomeňte na IP, platební kartu zákazníka nebo jeho občanský průkaz). Je zde hodně nesrovnalosti, nejsou přesně definovány služby (webové stránky: co tím měl zákonodárce na mysli: tvorbu? hostování? provozování? poskytování rad?)

  Znát přes 70 aktuálních sazeb daně a vědět, jaká sazba je pro danou službu v každé zemi přiřazená - to se prostě časově nedá stíhat (mluvím o jednotlivcích), stejně tak jako sbírat např. tisíce údajů o lidech a už vůbec nemluvím o ochraně osobnosti, a podobně. Už teď hlásí lidé příklady, kde formulář navíc odrazuje lidi od nákupu.

  A ozvalo se hodně skupin lidí, se kterými zákonodárci nepočítali: mladí lidé (největší nezaměstnanost), postižení lidé (jediná možnost zaměstnání přes internet), nemocní lidé, lidé pečující o děti (matky samoživitelky), lidé pečující o rodiče, apod. Tito všichni příjdou buď o svoji živnost nebo o opravdu potřebné přivýdělky.

  Pokud pročtete hodně kolem MOSS, zjistíte, že těch základních pochybení je hodně, především toho, jak vůbec tyto služby pracují.

  Tady nejde o to, že by se někdo vyhýbal placení daní, zde je o to, že pro provozování takové činnosti jsou zde velké limity. Ano, velké firmy s tím možná poradí lépe, protože např. mají zákazníky zaregistrované, zatímco ten, kdo prodává knihu za 1 libru má zákazníka, který se registrovat nemusí, jen zaplatí přes PayPal.

  A mimochodem, na mimoevropských fórech si z toho lidé dělají legraci. Mimoevropské firmy jsou kontrolovány svými státy a nikdo je v podstatě nedonutí tyto pravidla dodržovat, protože je nemá kdo zkontrolovat. Tedy, i když je firma mimo EU a platí na ni tyto pravidla, není nikoho, kdo by tyto pravidla kontroloval.

  Opravdu, velmi nešťastné řešení

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).