Hlavní navigace

Máte datovou schránku? Daně už jen elektronicky, jinak zaplatíte pokutu

10. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Odsouhlaseno: Vlastníci datových schránek musí s berňákem komunikovat elektronicky. Pokud se tak nestane, zaplatí od nového roku pokutu. A to až 2000 korun.

Novela zákona o daních z příjmů, která byla podepsána prezidentem Milošem Zemanem, obsahuje mimo jiné ustanovení o automatickém pokutování těch, kteří nedodrží požadavek na povinnou elektronickou formu s finančním úřadem, mají-li zřízenou datovou schránku. Platné je od roku 2015. Dočtete se také na sesterském serveru Lupa.cz.

Čtěte také: Nepodáte přiznání elektronicky, přestože musíte? Připravte si rovnou 2000 korun

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Majitelé datových schránek musí s finančním úřadem komunikovat elektronicky. Jinak zaplatí pokutu.

Vztahuje se to i na držitele datové schránky, kteří třebaže jen jednou za rok podávají daňové přiznání. Tato povinnost se týká přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádného daňového přiznání a dodatečného daňového přiznání.

Příslušná datová zpráva musí být ve správcem daně stanoveném formátu a struktuře a musí být odeslaná buď prostřednictvím datové schránky nebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky, anebo podepsaná uznávaným elektronickým podpisem. Kterýkoliv z těchto způsobů je přípustný, upřesnila už dříve serveru Podnikatel.cz Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Čtěte také: Podejte daňové přiznání přes datovou schránku, e-podpis není povinný

Pokuty by měly dosahovat do výše 2000 korun, a to za každé jednotlivé ne-elektronické podání. Sankce však v případě opakovaných prohřešků a v případě, že nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky je závažně ztížena správa daní, může dorůstat až do výše 50 000 korun.

Důvodem pro zavedení sankce je nedostatečná motivace k dodržování povinné formy podání, která se v aplikační praxi projevuje významným nárůstem vad podání spočívajících v nedodržení jeho formy, je uvedeno v důvodové zprávě.

S berňákem povinně a pod pokutou, se sociálkou dobrovolně

Zatímco finanční úřad v oblasti elektronické komunikace spíše přitvrdil, Česká správa sociálního zabezpečení polevila. Původně hrozilo, že budou muset podnikatelé komunikovat s ČSSZ pouze elektronicky, novela zákona o daních z příjmů ale povinnou elektronickou komunikaci s ČSSZ pro firmy i OSVČ ruší. Využít ji mohou dobrovolně. 

Psali jsem: OSVČ si mohou oddechnout, přehledy pro ČSSZ půjde podávat i nadále na papíře

Smyslem elektronické komunikace s úřadem na bázi dobrovolnosti je reagovat na zjištěné potřeby některých zaměstnavatelů, živnostníků i lékařů, kterým by mohlo zavedení její povinnosti způsobovat nepřekonatelné překážky, vysvětlil Vilém Kahoun, ústřední ředitel ČSSZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).