Hlavní navigace

Máte elektronický podpis? Od září jej můžete snadno používat v Daňovém portálu

14. 8. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Finanční správa připravuje podpisovou aplikaci ePodpisFS, která umožní v aplikacích Daňového portálu pracovat s uznávaným elektronickým podpisem.

Podpisovou aplikaci chystá Finanční správa ČR pro veřejnost v rámci snahy o zkvalitnění služeb a její zveřejnění plánuje od 1. září 2020. Aplikace ePodpisFS je určena pro vytváření elektronického podpisu v aplikacích Daňového portálu a umožňuje také použití kvalifikovaného certifikátu jak z datového úložiště operačního systému, tak ze souboru s certifikátem – PFX/P12. Fungovat by měla v běžně používaných operačních systémech a aktuálních verzích prohlížečů. 

Aplikaci ePodpisFS bude možné provozovat na následujících operačních systémech:

  • Microsoft Windows 7 a vyšší (x32 nebo x64)
  • Linux Ubuntu 18.04.4 LTS a vyšší (x64)
  • Mac OS X 10.15 Catalina

Chystají se další změny

V aplikacích Daňového portálu navíc dojde k ukončení možnosti podpisu pomocí kvalifikovaného certifikátu ze souboru PFX/P12 přímo v prohlížeči. Použití souboru s certifikátem bylo totiž podmíněno nutností instalace doplňku JAVA do internetového prohlížeče a tento doplněk v současné době podporuje pouze jeden typ prohlížeče. 

Přečtěte si: Problematika podepisování a uzavírání smluv mezi podnikateli online

Po přechodnou dobu zůstane zachována možnost podpisu pomocí kvalifikovaného certifikátu z úložiště certifikátů Windows přímo v prohlížeči, která je podmíněna instalací doplňku prohlížeče Internet Explorer, ActiveX prvku CryptSignX. Finanční správa předpokládá, že tato možnost bude ukončena do konce roku 2020.

Toto nahrávání certifikátů z datového úložiště bude umožněno právě díky aplikaci ePodpisFS.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).