Hlavní navigace

Máte již pokladní systém? Implementaci #EET nabídne řada systémů zdarma

18. 9. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Řada provozovatelů pokladních systémů ujišťuje, že implementaci e-tržeb provedou zdarma. Najdou se ale i tací, kteří ji chtějí zpoplatnit 5000 Kč.

Elektronická evidence tržeb (EET) sice ještě nebyla schválena, poskytovatelé pokladních systémů jsou na ni však již připraveni. Jak sami uvádí, implementace EET do systémů bude snadná a u řady provozovatelů by stávající zákazníky nic stát neměla. Ti, kdo doposud žádný pokladní systém nevyužívají, si budou moci vybrat, zda zvolí komplexní pokladní systém nebo třeba různé balíčky, které pro ně chystají mobilní operátoři.

Čtěte také: Na #EET se nabaluje doplňkový byznys, zuby si brousí i mobilní operátoři

Implementace EET nebude problém

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Implementace EET by u řady pokladních systémů měla proběhnout zdarma.

Jestliže již v současnosti využíváte pokladní systém, nemusíte se elektronické evidence tržeb prakticky obávat. Poskytovatelé pokladních systémů totiž vesměs ujišťují, že implementace EET nebude žádný problém. Pokladní a skladový systém DATONA je již na EET připraven. Všechny naše pokladny mají připojení k internetu. Stávající architektura systému klient – server (cloud) umožňuje prakticky okamžité nasazení EET, jakmile bude ze strany státu definována struktura požadovaných dat, potvrdil serveru Podnikatel.cz Václav Straka, vedoucí oddělení prodeje společnosti DATONA.

Firma je připravena jak na variantu online, tak i offline, kdy bude server finanční správy nedostupný. DATONA má otestováno, jak se její systém bude chovat v případech, kdy dochází k výpadkům konektivity nebo je konektivita nespolehlivá. Předpokládáme, že pokladní systémy DATONA budou umět i vytisknout nebo vygenerovat žádost o autentizační údaje a na uživateli zůstane pouze to, aby žádost podal. S následným nastavením autentizačních údajů do pokladního systému DATONA uživatelům pomůžeme, dodal Václav Straka.

Podobně hovoří i poskytovatelé dalších pokladních systémů. Storyous je intuitivní pokladní systém, který se přizpůsobí každému podniku. Funguje na podobném technickém řešení jako plánovaná EET, píše český startup Storyous, který před nedávnem připravil pokladní systém pro restaurace a kavárny. Ten v případě zavedení EET půjde prakticky ihned připojit na server finanční správy. Pokladní systém zadává veškeré objednávky i platby do tabletu, který informace automaticky odesílá šifrované a anonymizované na server. Nakonec systém vygeneruje účtenku a obsluha ji předává zákazníkovi. Všechna data jsou uchovávána online a princip evidování tržeb je totožný s navrhovaným zákonem o elektronické evidenci tržeb.

Čtěte více: Start-up představil pokladní systém kompatibilní s elektronickou evidencí tržeb

Také společnost A.W.I.S. Správa, systémy ujišťuje, že její pokladní systém AWIS pro operační systém Windows a pokladní systém PEXESO pro Android a iOS splňují technické i zákonné požadavky na EET. Stejně tak tomu má být u pokladny v komplexním podnikovém informačním systému UNiQ. Že nebude implementace EET složitá, předpokládá i firma ASW Systems. Čekáme na schválení zákona, a především na podrobnou technickou specifikaci podmínek. Implementace potřebné funkcionality (podle aktuálně dostupných informací) nebude náročná, komentoval serveru Podnikatel.cz Lukáš Urban, ředitel společnosti ASW Systems.

Upgrade o EET bude většinou zdarma

Většina podnikatelů, kteří již nyní disponují pokladním systémem, mohou být navíc v klidu ohledně financí. Provozovatelé zpravidla nabídnou potřebnou funkcionalitu zdarma. Systém s EET nebudeme nijak zvlášť zpoplatňovat. Bude automatickou funkcionalitou současného pokladního a skladového systému DATONA. Stávajícím klientům pouze vzdáleným přístupem nainstalujeme nejnovější verzi systému. Noví klienti již automaticky nakoupí systém s EET za stejnou cenu, uvedl serveru Podnikatel.cz Václav Straka, vedoucí oddělení prodeje společnosti DATONA. Zákazníci s platnou servisní smlouvou budou mít k dispozici funkcionalitu zdarma, připojil se Lukáš Urban z ASW Systems.

Nicméně se najdou i tací provozovatelé pokladních systémů, kteří si implementace příslušných nástrojů k EET nechají zaplatit. Pro stávající zákazníky společnosti AWIS Holding, a.s., kteří mají licenci na jeden z výše uvedených systémů, připravujeme upgrade pokladny formou speciálního modulu. Tento modul bude stát 4900 Kč bez DPH, píše například na svých stránkách firma A.W.I.S. Správa, systémy. Tato částka je podle všeho stanovena dle toho, že se v zákoně počítá se zavedením slevy na dani za pořízení systému na EET ve výši 5000 Kč.

Pozadu nechtějí zůstat ani operátoři

Pokud žádný pokladní systém nemáte a elektronická evidence tržeb se vás má dotknout, můžete si vybrat z několika variant. První z nich je zvolit některý z větších pokladních systémů. Nevýhodou tohoto řešení je však cena. Nejlevnější systémy většinou začínají na částce okolo 10 tisíc korun.
Alternativou by se pro některé podnikatele mohly stát balíčky, které pro ně chystají mobilní operátoři.

Například Vodafone připravuje speciální zařízení ePokladna, které umožní všem podnikatelům vystavovat elektronické účtenky a odesílat online informace o tržbách na ministerstvo financí. Do mobilního zařízení si pak stačí stáhnout aplikaci ePokladna a připojit kapesní tiskárnu. Po zadání částky prodeje do zařízení se vytiskne paragon a informace o tržbě se již automaticky odešle na ministerstvo financí, uvedl Vodafone ve své tiskové zprávě. Na EET se připravuje i T-Mobile a O2. T-Mobile bude podle svých vyjádření vycházet z již existujícího řešení, které poskytuje na chorvatském trhu, kde EET už nějaký ten pátek platí. Také O2 nechce zůstat pozadu a podnikatelům hodlá nabídnout balíčky na míru. Jaké budou ceny mobilních operátorů, však zatím ani jeden z nich nechce specifikovat.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).