Hlavní navigace

Máte poslední den na podání žádosti o ošetřovné pro OSVČ za říjen

9. 12. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dneska končí lhůta pro podání žádostí o ošetřovné pro OSVČ za říjen. Formulář lze podat poštou, datovou schránkou či podepsaný elektronickým podpisem.

Na rozdíl od prvních jarních výzev není vyžadováno potvrzení o uzavření školského nebo jiného zařízení. Ošetřovné činí 400 Kč na den.

Na podání žádosti máte poslední den

OSVČ mají poslední den na požádání o ošetřovné za říjen.

Žádost lze podat

  • prostřednictvím datové schránky wnswemb, do předmětu uvést fprij (preferováno – žádosti budou vyřízeny dříve), nebo
  • jako originál žádosti podepsaný žadatelem poštou na adresu:

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Na Františku 32
110 15 Praha 1
obálka musí být označena „fprij“

Pokud je žadatel držitelem uznávaného elektronického podpisu, lze žádost zaslat podepsanou tímto uznávaným elektronickým podpisem žadatele na fpmpo20@mpo.cz, do předmětu uvést „fprij“.

Na rozdíl od prvních jarních výzev není vyžadováno potvrzení o uzavření školského nebo jiného zařízení, je tak nutné do žádosti vyplnit název, adresu a webové stránky školy nebo sociálního zařízení, aby to mohlo MPO kontaktovat pro ověření žadatelem uvedených údajů.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Kolik ošetřovné činí a kdo má nárok

Ošetřovné činí 400 Kč za den. Dotace se vyplácí za dny od 14. října do 31. října, a to i za víkendy a svátky, nikoliv však za podzimní prázdniny. Za říjen jde celkem o 16 dní, maximálně tak může OSVČ dostat „ošetřovné“ ve výši 6400 Kč.

Ošetřovné lze žádat jen na děti do 10 let věku. Vyplácí se na nezaopatřené dítě maximálně do věku 26 let, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I). Podpora se vztahuje i na OSVČ, která pečuje o osobu, jež je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách, která byla umístěna dočasně do domácí péče z důvodu uzavření zařízení sociální péče, kde jinak pobývá, na základě mimořádného opatření proti šíření infekce COVID-19, za předpokladu, že na stejnou osobu nečerpá tuto dotaci nebo jiný příspěvek sloužící ke stejnému účelu žádná jiná osoba.

Stejně tak platí, že nárok mají jen OSVČ hlavní. Za OSVČ se pro účely podpory považuje i spolupracující osoba. Žadatel o ošetřovné pro OSVČ musí podle MPO splňovat další podmínky.

Ošetřovné zatím OSVČ nemohou kombinovat s kompenzačním bonusem, to by se ale mělo změnit a půjde čerpat obojí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).