Hlavní navigace

Máte poslední týden na změnu penzijního fondu

Autor: 329515
Redakce

Kdo vlastní penzijní připojištění a zvažuje změnu fondu, má na její uskutečnění poslední týden. Po 28. únoru už změnit fond při stávajících pravidlech nepůjde.

Doba čtení: 2 minuty

Jestliže zvažujete změnu penzijního fondu v rámci stávajících pravidel třetího pilíře, máte na to poslední týden. Posledním dnem, kdy lze fond změnit, je úterý 28. února. Důchodová reforma totiž pozměňuje i systém penzijního připojištění, kdy přináší nové doplňkové penzijní spoření v účastnických fondech. Současný systém se po 28. únoru 2012 zakonzervuje a fond už nepůjde při zachování současných podmínek (např. garance minimálně nulového zhodnocení, existence výsluhové penze) změnit. Bude se jednat o tzv. transformovaný fond. Stávající účastníci penzijního připojištění si mohou vybrat, zda zůstanou v transformovaných fondech či bezplatně přestoupí do účastnických fondů. Mezi fondy půjde přecházet zase od roku 2013, bude se to však týkat už jen těch účastnických. Čtěte více o změnách v penzijním připojištění 

Jak změnit fond

Pokud chcete na poslední chvíli ještě změnit penzijní fond ve stávajícím systému, musíte splnit některé náležitosti. Musíte sepsat s novým penzijním fondem nebo jeho obchodním zástupcem novou smlouvu o penzijním připojištění a zároveň se smlouvou vyplnit formulář, který obsahuje  výpověď penzijního připojištění u předchozího penzijního fondu a souhlas nového fondu s převodem finančních prostředků. Penzijní fondy obvykle požadují, aby podpis na  formuláři byl úředně ověřen. Tento formulář obsahující výpověď z penzijního připojištění přijímají penzijní fondy nejpozději  dne 28. února 2012, doplnila serveru Podnikatel.cz Eva VítkováAsociace penzijních fondů ČR.

WT100 tip témata

Kdo bude chtít přejít do účastnických fondů, ztratí výhody

Pokud zůstanete i po roce 2013 v transfor­movaném fondu, vaše nároky se stále budou řídit dosud platným zákonem o penzijním připojištění se státním příspěvkem, sjednaným penzijním plánem a uzavřenou smlouvou. Jediné, co již nepůjde, bude převod prostředků mezi jednotlivými transformovanými fondy. Přestoupit budete moct jenom do nových účastnických fondů, mezi kterými už ale změny budou možné. 

Za přestup z transformovaného fondu do účastnického by se nic platit nemělo, přesto se však příliš nevyplatí. Aby šel totiž uskutečnit, musíte svoji smlouvu v transformovaném fondu zrušit a uzavřít novou smlouvu v účastnickém fondu. Kvůli tomu ovšem přijdete o státní podporu a současné podmínky. Každý by tak měl zvážit a důkladně spočítat, zda se mu změna vyplatí. Čtěte na Měšec.cz: Chcete změnit penzijní fond? Jaký fond zvolit?