Hlavní navigace

Máte příjem dva miliony? Uplatnění daňových paušálů už nebude výhodné

17. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Dvoumilionový strop u daňových paušálů, právě to čeká s největší pravděpodobností živnostníky. Daňový balíček obsahuje i návrh na zvýšení daňové slevy na děti.

Výdajové paušály, které mají živnostníkům zjednodušit administrativu a snížit náklady na účetnictví, se s největší pravděpodobností dočkají dalšího omezení. Do třetího čtení byl poslán návrh, jež je součástí dnového balíčku, který zavádí dvoumilionový strop pro další paušály. Podnikatel s tímto a vyšším ročním příjmem bude omezen maximálním možným výdajovým paušálem. Týká se to 60 a 80% paušálu.   

Už dříve jsme psali: Babišovy daňové plány doznaly změn. Víme, které zůstaly a které jsou nové

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Vyděláte-li víc jak dva miliony, na daňové paušály zapomeňte.  

Návrh má ale řadu kritiků, kteří jej považují za zcela nepřijatelný. Právě proto, že přináší komplikace pro živnostníky. Omezení paušálů považuji za útok státu na živnostníky, prohlásil Petr Fiala, předseda ODS, a předložil pozměňovací návrh, který z vládní předlohy omezení paušálů vypouští.

Čtěte také: Babiš zřídil pracovní skupinu, která se podívá na zoubek OSVČ a jejich zdanění

Už dříve se nechalo ministerstvo financí slyšet, že právě omezení daňových paušálů bude jeden z nástrojů, jak potlačit daňovou kriminalitu: Boj s daňovými úniky je pro nás prioritou, už dříve prohlásil Andrej Babiš. Původně přišel s návrhem, že by si osoby samostatně výdělečně činné, které paušály využívají, nemohly odečítat z daní základní slevu na poplatníka.

Už dříve jsme psali: Využíváte výdajové paušály? Přijdete o základní slevu, Babiš ji chce zrušit

Vzroste sleva na dani na děti

Pokud se podaří daňový balíček vlády prosadit, od nového roku vzroste sleva na dani o 200 korun měsíčně na druhé dítě a o 300 korun měsíčně na třetí dítě. Aktuálně je možné za rok z daní odečíst 13 404 korun (tedy 1 117 korun měsíčně) za každé dítě. V návrhu se také myslí na pracující důchodce, kterým by se navrátila daňová sleva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).