Hlavní navigace

Máte příjmy z Airbnb a Uber aplikace? Musíte je zdanit, varuje finanční správa

27. 3. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pozor na příjmy z Airbnb a Uberu. Podnikatelé musejí zdanit své příjmy a navíc řešit DPH. Finanční správa radí, jak na to.

Poslední den pro podání daňového přiznání je v úterý 3. dubna, a to v případě, že poplatník nevyužívá služeb daňového poradce.

Z příjmů aplikací musejí podnikatelé odvádět daň z příjmů

A danit příjmy musejí i ti podnikatelé, kteří mají příjmy z ubytování či přepravy osob získané prostřednictvím internetových platforem, jako je například Airbnb, Booking, Uber a další. Navíc musejí řešit i daň z přidané hodnoty (DPH).

Čtěte také: Stručný přehled nezdanitelných částí základu daně za rok 2017

Pokud podnikatel fyzická osoba, který si vydělává pomocí těchto aplikací a naplňuje veškeré znaky podnikání, musí příjmy zdanit. Jak upozorňuje finanční správa, jen v ojedinělých případech, když tyto činnosti znaky podnikání nevykazují, se zpravidla bude jednat o příjmy z nájmu nebo ostatní příjmy. Nicméně i tyto příjmy jsou vždy předmětem daně z příjmů fyzických osob, říká Lukáš Heřtus z tiskového oddělení finanční správy.

Pokud aplikaci využívá podnikatel právnická osoba, pak tyto příjmy získané skrze platformy představují příjmy z veškeré činnosti a z nakládání s veškerým majetkem, které podléhají dani z příjmu právnických osob.

Čtěte také: Pronajímáte nemovitost přes Airbnb? Nezapomeňte příjem správně zdanit

Pozor u aplikací sdílené ekonomiky na DPH

Komplikovanější je pak situace u DPH. Internetové platformy (Airbnb, Uber, a další) jsou pro účely daně z přidané hodnoty (DPH) považovány jako osoby neusazené v tuzemsku.

BRAND23 Workshop

Poskytovatelé služeb využívající tyto platformy ke své činnosti mají povinnost přiznat DPH z přijaté služby od těchto platforem, které nejčastěji poskytují služby spočívající v použití online platformy, za kterou si účtují servisní poplatek a právě z této služby musí příjemci (např. poskytovatelé ubytování nebo přepravy osob) uhradit DPH v tuzemsku, varuje Heřtus.

V překladu řečeno, pokud tito příjemci služeb od platforem dosud nejsou registrováni jako plátci DPH, jsou povinni se registrovat z důvodu přijetí této služby jako tzv. identifikovaná osoba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).