Hlavní navigace

Máte velký dům? Poskytujte ubytovací služby. Poradíme, jak na to

8. 3. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Majitelé rodinných domů si mohou přivydělat. Stačí část svého domu vyhradit pro ubytovací služby. Jak na to? Poradí Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz.

Jsem vlastníkem rodinného domu a chtěla bych přízemí použít k podnikání, konkrétně k ubytovacím službám. Chci se zeptat, co budu muset všechno udělat a zařídit, než budu moct začít podnikat. Musím pro tyto účely mít k dispozici také dva plynové kotle či dvě elektrické přípojky? Také mě zajímá, jestli bych mohla žádat o nějaké dotace.

Pro možnost provozování podnikatelské činnosti v oboru ubytovacích služeb je nezbytné získat živnostenské oprávnění „Výroba, obchod, služby neuvedené v přílohách 1–3 ŽZ“ pro obor č. 55 „ubytovací služby“. Pokud již máte ŽL na „poskytování služeb pro rodinu a domácnost“, provedete pouze rozšíření tohoto oprávnění o uvedenou činnost.

Pokud by se však jednalo o prostý pronájem prostor s poskytováním pouze základních služeb, není pro takovou činnost třeba žádné živnostenské oprávnění.

Povinnost mít separátní kotle nebo jiná technická zařízení není zákonem uložena, z hlediska rozúčtování výdajů vzniklých z jednoho použitého zařízení lze doporučit buď samostatná měřící zařízení na vstupech do příslušné části bytu (např. měřáky na topení), nebo při jejich absenci rozúčtováním podle podlahové plochy apod. Toto platí zejména při standardních nájmech nemovitostí, při poskytnutí ubytovací služby je možné toto řešit v rámci paušální odměny za ubytování.

Z hlediska dotací existují programy pro začínající podnikatele, např.:

školení účto leden 23 Kučerová

Doporučuji prověřit také možnosti na Vašem příslušném krajském nebo obecním úřadě, které v některých případech rovněž vypisují programy podpory pro začínající podnikatele.

Potřebujete radu při startu podnikání?

Využijte našich odborných poraden. Začátky v podnikání přiblíží Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz 

Nový dotaz do odborné poradny

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).