Hlavní navigace

Máte více jak 10 zaměstnanců? Povinné testování na covid se nově týká i jich

15. 3. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Firmy, které mají od 10 do 49 zaměstnanců, budou muset nově také pravidelně testovat své pracovníky na covid.

První kolo testů by mělo proběhnout nejpozději do 26. března. Dnes o tom rozhodla vláda.

Povinnost testovat zaměstnance se rozšířila

Vláda dnes rozhodla o rozšíření povinného testování na covid ve firmách. Nově se bude týkat společností s 10 až 49 zaměstnanci. Firmy mají povinnost od 17. března antigenní testy zajistit a nejpozději 19. března své zaměstnance k testování vyzvat. První várka testů musí proběhnout do 26. března. Stejně jako v případě velkých a středních firem bude testování povinné jednou týdně a výjimku budou mít lidé, kteří jsou plně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid v posledních 90 dnech.

Povinnost testovat už platí ve velkých firmách od 50 do 249 zaměstnanců a od minulého týdne musí být u těchto zaměstnavatelů testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur. Před necelým týdnem se rovněž začali testovat i zaměstnanci veřejné správy.

MKT nástroje 2 tip

Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zdravotnictví doporučují primárně využívat samotestování. V praxi to znamená využívat zejména antigenní testy, které lze pořídit prostřednictvím subjektů z průběžně aktualizovaného seznamu na webu ministerstva zdravotnictví. Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4× měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ. Rovněž lze doporučit testování prostřednictvím „závodního“ či smluvního lékaře daného podniku nebo externího poskytovatele zdravotních služeb.

Příspěvek na testování budou muset firmy řešit se zdravotními pojišťovnami, přičemž se bude vyplácet zpětně. O peníze za březen tak půjde žádat na začátku dubna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).