Hlavní navigace

Mateřská dovolená je nejlepší kurz time managementu

26. 4. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
O osmihodinové pracovní době si mohu nechat jenom zdát. Ne že by se mi nechtělo, ale díky dětem a potřebě spánku musím práci omezovat.

Nedávno jsem se účastnila přednášky na téma Žena, matka, podnikatelka. Úkolem přednášejících bylo inspirovat ženy – maminky, aby začaly podnikat. Říci jim své příběhy – proč podnikáme, jaké byly naše začátky a jaký je dopad našeho podnikání na rodinu. Příprava přednášky mi dala zabrat, protože jsem si uvědomovala, že má slova mohou ovlivnit rodiny dalších žen. Nicméně všech pět příběhů mělo společné jedno: podnikáme proto, abychom se zároveň mohly starat o děti. Naše pracovní doba je dětmi ovlivněná, přizpůsobujeme ji potřebám dětí. Pro pořádek uvedu, že mám děti ve věku 4 a 7 let, které nejsou zatím tak samostatné, abych se mohla na 100 % věnovat své práci, pokud jsme spolu doma.

Čtěte také: Být na volné noze je dřina, ale je to ta nejlepší věc, co mě mohla potkat

Není třeba všem hned odpovídat

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Mateřská dovolená je nejlepší kurz time managementu.

Jedním z důvodů, proč jsem na mateřské dovolené začala podnikat, bylo zajištění rodiny po provozní stránce. Nemáme babičky, které by děti vyzvedávaly ze školky a školy a trávily s nimi odpoledne. Je to tedy na mně, a tím je ovlivněná má pracovní doba.

Můj hlavní pracovní nástroj je notebook. Mám dokumenty a emaily uložené v cloudu, mohu tak pracovat odkudkoli. Data mám přístupná také na svém mobilním telefonu, což se mi již mnohokrát osvědčilo, neboť nejsem vázaná na počítač, který leží doma na stole. Díky své omezené pracovní době (to je době, kdy jsou děti ve škole a školce) jsem telefon brala jako nezbytnou součást své práce – vyřizovala jsem emaily v tramvaji cestou ze schůzky, posílala dokumenty subdodavatelům nebo klientům. Nedávno jsem však vypnula veškeré notifikace. Už na mě telefon nebliká, nepípá, na displeji nesvítí ikony, že mi někdo napsal. Že si nemůžete dovolit neodpovědět do 10 minut? V mém okolí je několik lidí, kteří si mysleli, že musí odpovídat ihned. Také ti vypnuli notifikace a odpovídají, až se vrátí do kanceláře. Výsledek tohoto počínání je stejný jako dříve, akorát jako člověk jsem klidnější, nehledám po kapsách telefon, co kdo nenapsal.

Jako máma na mateřské jsem pracovala převážně večer. Nyní se snažím všechnu práci stihnout přes den, večer řeším jen opravdu nutné záležitosti. Stejně tak o víkendech. Školní prázdniny nebo nemoc dětí mi můj pracovní rytmus nabourávají a vždy hledám kompromis mezi mými pracovními potřebami a dětmi. V každém případě v tomto čase neplánuji osobní schůzky nebo návštěvu stavby.

Čtěte také: Bez záloh a písemných dohod už žádné zakázky neberu

Jak řeším letní dovolenou

Za pár měsíců budou letní prázdniny. Kromě běžné dovolené, na kterou jezdí všichni – podnikatelé i zaměstnanci, to pro mě znamená odpovědět na otázku “Co s dětmi?”. Přeci je nemůžu na dva měsíce poslat na tábory nebo k prarodičům, abych se mohla věnovat své práci. Zatím nejsou ve věku, aby se dokázaly zabavit na celý den. Jak to tedy řeším? Jak se připravuji na volno?

Slovo dovolená mám spojené s odpočinkem. V létě již několik let jezdíme na čtrnáct dní na kola, na podzim na chatu, kde se dají sbírat hříbky a lenošit. Většinou s sebou beru notebook s plánem, že večer vyřídím emaily, napíšu článek. Práci mám však naplánovanou tak, aby žádná zakázka nebyla mým volnem ovlivněná, tedy ji odevzdám před odjezdem nebo u dlouhodobých projektů klienti vědí předem, že budu nějakou dobu “mimo provoz”. Letos poprvé bude letní dovolená jiná. Jedeme celá rodina na tři měsíce na nomádskou dovolenou, budeme tedy pracovat i odpočívat zároveň. Sama jsem zvědavá, jak se to s dětmi podaří.

Samozřejmě, jako všichni ostatní freelanceři, musím na svou dovolenou vydělat. Nemyslím tím peníze na útratu a pravidelné platby. Každé delší volno se projeví v ročním přehledu. Nehledě na to, že po svém návratu musím mít zajištěnou další práci.

Za ty tři roky, co mám živnostenský list na projektování staveb, jsem zaznamenala, že o letních prázdninách málokterý z mých subdodavatelů pracuje. Tento fakt jde trochu proti sezónnosti v oboru, nicméně když já si udělám s dětmi měsíční prázdniny, zase až tak moc se nestane, neboť by zakázka stála na subdodavatelích. Je však dobré s tím při plánování práce počítat.

účto únor klímová

Nástroje, které mi usnadňují práci s časem

  • Google Apps – díky tomuto cloudovému systému mám svá data (emaily, kalendář, dokumenty) k dispozici kdekoliv a z jakéhokoliv zařízení (telefon, tablet, notebook)
  • Toggl – nástroj na sledování času strávený na jednotlivých projektech
  • Pomodoro – málo času na práci láká k jeho využití na maximum, do každé minuty. Sedět ale dvě hodiny u monitoru a plně se soustředit je dlouhodobě neúnosné. Krátké přestávky zvyšují výkon.
  • Google Keep – digitální lístečky, které jsem dříve lepila všude kolem sebe (a opět – mám je stále u sebe)
  • Toodledo – úkolovník, který postupně nahrazuji kalendářem. Úkoly typu Zavolej…, Pošli…, Napiš článek… atd. je lépe zapsat do kalendáře, kde mají svůj vyhrazený čas.

Čtěte více: Jak bojuji s prokrastinací? Používám aplikaci, která měří, co a jak dlouho dělám

S dovolenou a plánováním času se musí vypořádat každý podnikatel. Rodiče musí zajistit i péči o děti. Já osobně jsem, i přes tyto “komplikace”, velmi ráda, že jsem se touto cestou dala a neměnila bych. Právě proto, že mi umožňuje flexibilně pracovat s časem. Jak řešíte prázdniny svých dětí vy? Do jaké míry vám ovlivňují vaše pracovní povinnosti?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).