Hlavní navigace

Měl vám IČO vydat Český statistický úřad? Nově vám ho přidělí na registru osob

18. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Se spuštěním základních registrů se pojí i několik novinek. Jednou z nich je, že Český statistický úřad přestal podnikatelům přidělovat IČO.

Český statistický úřad (ČSÚ) už nepřiděluje podnikatelům žádná identifikační čísla (IČO). Důvodem je spuštění Základního registru osob (ROS) do reálného provozu, ke kterému došlo na začátku července. ČSÚ přiděloval do poloviny letošního roku IČO některým typům právnických osob, organizačním složkám státu a podnikajícím fyzickým osobám. Jednalo se třeba o architekty, auditory, patentové zástupce, příspěvkové organizace či provozovatele stanic měření emisí.

Podnikatelům, kterým doposud dával čísla ČSÚ, přiděluje nově IČO přímo při registraci příslušný editor ROS. Například architektům tak přidělí identifikační číslo Česká komora architektů, příspěvkovým organizacím pak krajské úřady nebo obce, agenturám práce ministerstvo práce a sociálních věcí a podobně, uvedl projektový manažer ROS Michal Čigáš.

Čtěte také: Podnikatelé už nebudou pod bičem úředníků. Odstartovaly základní registry

ROS – registr osob

Základním principem, podle něhož je možné daný subjekt považovat za osobu, která bude k nalezení v tomto registru, je registrace či evidence osoby před tím, než zahájí svoji činnost u některého správního subjektu či jiného úřadu. V ROS jsou tedy údaje o právnických osobách, podnikajících fyzických osobách, orgánech veřejné moci i organizačních složkách zahraničních právnických osob. Zdrojem dat jsou hlavně obchodní a živnostenský rejstřík. Mezi jeho hlavní dvě výhody patří to, že se odstraní násobné zápisy dat a jedno IČO bude pevně svázáno s jednou podnikající osobou. 

Identifikační čísla přidělená příslušným podnikatelům před zahájením provozu základních registrů samozřejmě zůstávají v platnosti.  Každá osoba může obdržet pouze jedno IČO. Stejně tak nemůže být už jednou přidělené IČO dáno jinému podnikateli, a to ani v případě, že by původní majitel čísla zanikl. Pravidlo přidělení pouze jednoho identifikačního čísla je významné zejména u podnikající fyzické osoby, která bude mít přiděleno jediné identifikační číslo bez ohledu na počet oprávnění k podnikání vydaných různými institucemi, připomněl v tiskové zprávě ČSÚ.

Čtěte také: Nový obchodní rejstřík: Výpisy zdarma a chytré formuláře pro zápisy a změny

MM_socky3

Celý systém základních registrů se naostro spustil na počátku července. Podle ministerstva vnitra by na základních registrech měli vydělat všichni, tedy jak státní správa, tak občané. Přínos by měly znamenat i pro podnikatele, kteří ušetří čas při hlášení změn do jednotlivých registrů. Nově stačí ohlásit změny na CzechPointu a všechny příslušné úřady by měly být pomocí spolupracujících registrů o změnách informovány.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).