Hlavní navigace

Méně kontrol, více doměřených daní. Inspektoři finančních úřadů nezahálí

18. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Kontrol odevzdaných daňových přiznání je stále méně. Jsou ale mnohem důslednější a podnikatelé a firmy musí daně doplácet. Jde o miliardy korun.

Efektivita daňových kontrol podle Generálního finančního ředitelství stoupá. Dokladem jsou čísla za posledních 5 let. Zatímco v roce 2007 bylo provedeno více než 90 000 kontrol, loni jejich počet nedosáhl ani poloviny tohoto počtu. Přitom ale do státní pokladny přiteklo mnohem více peněz. Finanční úřady v loňském roce dodatečně vyměřily daně ve výši 8,9 miliardy korun. Údaje o doměřených daních přitom obsahují rovněž objem neoprávněně vykázaných ztrát, uvedla pro agenturu ČTK mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová. Ten loni činil půl miliardy korun.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Daňových kontrol ubývá, ale jsou mnohem hlubší a přísnější.

Pracovníci finančních úřadů loni prošli 42 469 daňových přiznání za období roku 2011. Ve srovnání s rokem předchozím je to o zhruba 5 000 kontrol méně. Přesto se podařilo dodatečně vyměřit částku o 1,7 miliardy korun vyšší. A důvody? Kontrolní činnost na finančních úřadech byla personálně posílena, stejně tak jako vyhledávací činnost a analýza rizik. Kromě toho umí moderní software dopředu vytipovat rizikové firmy a jedna podrobná analýza přinese větší efekt než sto kontrol naslepo, píše se na webových stránkách Generálního finančního ředitelství. A jeho generální ředitel Jan Knížek dodává: Zde je třeba zdůraznit, že úspory v daňové správě se v minulých letech nedotkly kontrolní činnosti. Je tomu právě naopak. Díky tomu také meziročně vzrostla dodatečně doměřená daň o 1,75 miliardy korun na částku 8, 43 miliardy korun.

Kontroly v mnoha případech objeví také neoprávněně vykázané ztráty na daních z příjmů. Objem neoprávněně vykázaných ztrát, které byly zjištěny v minulém roce, by ovlivnil výši daní z příjmů v příštích letech o dalších 0,5 miliardy korun.

Kontrol bude přibývat

Pracovníci kontrolních oddělení po loňském úspěchu nezahálí. Průměrnou efektivitu daňové kontroly dokázali zvednout na částku 209 589 korun. A to se statistiky týkají pouze kontrol provedených u daňového subjektu, nikoli kontrolní činnosti, která probíhá při podání daňového přiznání osobně na úřadě, či elektronicky. Po vzniku jednoho inkasního místa a díky stále intenzivnější elektronizaci bude navíc možno pro kontrolní a analytickou činnost uvolnit další pracovníky.

V případě, že podnikatel dlouhodobě vykazuje podobný hospodářský výsledek a uplatňuje si výdajový paušál, zřejmě kontrolován nebude. Naopak se zrak inspektorů zaměřuje na ty firmy, které podnikají v rizikových oborech nebo mají nekonzistentní výkazy. Dochází tedy k lepšímu cílení kontrol, které tak méně často postihnou skutečně poctivé poplatníky. Samozřejmě nelze nikdy asi úplně vyloučit situaci, kdy poctivý poplatník nabude dojmu, že se o něj finanční správa příliš zajímá a že je to tudíž zbytečné. To může být v jednotlivostech pravda, na druhou stranu to může být do určité míry pouze subjektivní posouzení situace, uzavírá Jan Knížek.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).