Hlavní navigace

Že je měsíc a půl spousta času? Není radno nechat daně na poslední chvíli

20. 2. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čas na daňové povinnosti se krátí, do 1. dubna musíte nejen přiznání k dani podat, ale i daň uhradit. Finančáky vyjdou opozdilcům vstříc, zavřou úřad později.

Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznán pro poplatníky daně z příjmů za rok 2019 je 1. duben 2020. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. 

Možností, jak daňové přiznání podat, je několik: 

  • poplatník si udělá cestu na úřad a přiznání podá v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, 
  • tiskopis pošle poštou nebo 
  • elektronicky. 

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

Daňové přiznání je možné podat i elektronicky prostřednictvím elektronické podatelny orgánů Finanční správy: aplikace Elektronická podání pro Finanční správu. V nápovědě k elektronickému formuláři jsou daňovým poplatníkům k dispozici veškeré informace nutné k vyplnění a podání daňového přiznání.

Pokud mají poplatníci zpřístupněnu datovou schránku, nemají na výběr. Tiskopis musí podávat elektronicky povinně. Jinak jim hrozí pokuta. 

Kdo musí podat daňové přiznání za rok 2019 a kdo naopak tuto povinnost nemá?

Týká se to také těch, kteří mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.  Pro podání mohou využít aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu – toto podání musí být podepsané uznávaným elektronickým podpisem, nebo ověřeno identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky), nebo prostřednictvím datové schránky.

ZMĚNY A NOVINKY 2020

Co se změní pro OSVČ i zaměstnance od 1. ledna 2020? Sledujeme všechny novinky a daňové změny

Pokud máte zpřístupněnu datovou schránku a nemáte uznávaný elektronický podpis, doporučujeme vyplnit a odeslat daňové přiznání v aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu, při odesílání zvolte: Ověření identity přihlášením do datové schránky, popisuje Finanční správa ČR. 

Čtěte také: Slevy na dani v roce 2019 a v roce 2020

Osobní podání přiznání stále vede

Elektronické podání je jedno z nejkomfortnějších, ale jak ukazuje předešlá zkušenost, lidé stále ve velkém upřednostňují osobní kontakt a na úřad osobně vyráží. V případě nejasností se mohou obracet na správce daní, a to i v obcích, kde úřady nejsou. Zaměstnanci finanční správy se totiž i letos chystají vyrazit do vybraných míst, kde se na ně mohou poplatníci obrátit. 

Pořádáme výjezdy do obcí, kde nejsou finanční úřady a rozšiřujeme pracovní dobu na našich pracovištích, říká generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová

Úřady prodlouží otevírací dobu

V posledních dnech před koncem lhůty pro podání budou rozšířeny úřední hodiny finančních úřadů a jejich územních pracovišť následovně:

  • Od pondělí 23. 3. 2020 do pátku 27. 3. 2020 – od 8:00 do 17:00 hodin
  • V pondělí 30. 3. 2020 a úterý 31. 3. 2020 – od 8:00 do 17:00 hodin
  • V poslední den lhůty, tj. ve středu 1. 4. 2020 – od 8:00 do 18:00 hodin

Čtěte také: Nehrozí i vám? Přehled nejčastějších chyb v daňových přiznáních

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).