Hlavní navigace

Která města se nejvíc zasazují o rozvíjející se trhy?

26. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do popředí světové ekonomiky se v roce 2001 prodraly i takové země jako je Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Dokázaly, že jejich trhy jsou vhodné pro investice a nové projekty. Společnost MasterCard zveřejnila studii, ve které posuzuje pětašedesát světových metropolí podle toho, jak přispívají růstu těchto a několika dalších výkonných ekonomik.

Brazílie, Rusko, Indie a Čína se v posledních letech zapsaly do povědomí světové ekonomiky jako rozvíjející se trhy s dobrým potenciálem pro investice a nové projekty. Společnost MasterCard nyní zveřejnila studii zaměřenou na světové metropole těchto ekonomik, které k jejich růstu nejvíce přispívají. Věřím, že tato studie přispěje českým podnikům ke snazší orientaci v neustále se měnícím globálním světě. Index rozvíjejících se trhů poukazuje na specifika rozvojových zemí všech kontinentů, a může sloužit jako nezávislý poradce českých podniků například při expanzi do zahraničí, nebo outsourcingu zahraničních služeb, uvedl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

Studie pohlížela na města z několika úhlů, které se týkaly podnikatelského klimatu, politického prostředí, ekonomického růstu, kvality života a vzdělanosti a atraktivity ekonomických trendů. Trhem, který se celkově rozvíjí nejvíce je Čína. V žebříčku první třicítky nejlépe hodnocených měst zaujala místo hned na 15 místech v čele se Šanghajem a Pekingem. Druhou nejlepší destinací je Indie a její Bombaj, která byla zároveň vyhodnocena i jako nejdůležitější město v aspektu finančních trhů. Celkové třetí místo obsadila Budapešť. Maďarsku se dle společnosti MasterCard v minulosti vyplatilo, že začalo jako první východoevropský stát po studené válce obchodovat se západními zeměmi. Kromě výše zmíněných perspektivních ekonomik se se svými městy umístila i Jižní Afrika, což by mohlo ukazovat na její zapojování do světové ekonomiky. Čtěte více: Evropská komise poskytuje nástroje usnadňující vývoz do třetích zemí

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).