Hlavní navigace

MfD: Nečas představil hrubý návrh penzijní reformy

28. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas včera představil svůj návrh penzijní reformy, která by fungovala na principu částečného převedení peněz z veřejného důchodového pojištění na soukromé penzijní fondy. Další etapu má předložit vládě v červnu příštího roku.

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí včera představil vlastní návrh důchodové reformy. Ta by měla fungovat na převedení prostředků z veřejného důchodového pojištění na soukromé penzijní fondy. Jednalo by se o spoření dobrovolné s příspěvkem státní podpory.

Stát by podle jeho návrhu vkládal 4% podíl mzdy do soukromého penzijního fondu, občané by spořili ještě další dvě procenta. Celkem by pak státu spolu se zaměstnavatelem odvedli 24 %. Při dosažení důchodového věku by pak občan dostal od státu částku o něco nižší než je dnes běžné, další část by však dostali lidé právě z penzijního fondu. Ministr uvedl, že celková částka by byla vyšší, než generuje dnešní systém, konkrétní příklady výpočtů však uvést odmítl s tím, že se na nich pracuje.

Doplnil také, že tento druh spoření by byl dobrovolný a ti kdo chtějí by mohli zůstat u starého systému. Reforma je nutná díky velkému růstu počtu penzistů a jeho dalšímu zvyšování. Podle Mladé fronty Dnes již dnes suma vyplácených důchodů tvoří třetinu všech výdajů státního rozpočtu. Další a podrobnější plány reformy by měl Nečas vládě předložit v do léta příštího roku a platit by mohly již od roku 2014. Překážku by však mohla představovat strana ČSSD a strana komunistů, jelikož ty stojí proti reformě a potřebné kroky by tak mohly blokovat.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).