Hlavní navigace

MfD: Příliv cizinců do Čech se stále snižuje

20. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Množství cizinců, kteří do České republiky přijedou za prací je stále menší. Podle deníku Mladé fronty Dnes (MfD) se někteří i začínají vracet domů a za měsíc říjen jich přibylo nejméně za poslední rok. Důvodem je utahování opasků českých firem a propouštění.

Do Česka míří stále méně cizinců za prací. Někteří z těch co zde již pracují se začínají vracet domů. Za říjen jich pracovně přicestovalo nejméně za poslední rok, jak ukazují statistiky vedené ministerstvem práce a sociálních věcí. Přitažlivost naše země ztrácí zejména díky snižování nákladových položek českých firem a poklesu výroby. V takovém případě se podniky často uchýlí k řešení propustit agenturní zaměstnance a ponechat si ty kmenové. Zájem firem prudce klesl. První na řadě jsou při propouštění vždy agenturní zahraniční zaměstnanci, uvedl pro MfD Pavel Kačán ze společnosti Trenkwalder.

Lidé některých národností u nás stále přibývá – například Vietnamců. Tento trend by se v blízké době ale také mohl obrátit neboť vláda omezila vydávání víz právě pro vietnamské občany. Učinila tak z vážných bezpečnostních důvodů, jak ozřejmil ministr vnitra Ivana Langera. Důvodem je ponejvíce organizovaný zločin, který se v souvislosti s vietnamskou komunitou objevuje. Pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobá víza a povolení k pobytu by mělo trvat do konce letošního roku. Ministerstvo zahraničí si však v případě potřeby vyhrazuje toto opatření prodloužit i do roku 2009.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).