Hlavní navigace

Minimální mzda asi vzroste, otázkou je o kolik

5. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Minimální mzda se od příštího roku zřejmě zvýší, přestože ještě není úplně jasné o kolik. Návrh na její zvýšení v červnu na jednání tripartity ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten zároveň vyzval odbory a zaměstnavatele, aby na další schůzi přišli s konkrétními čísly a pokusili se dohodnout na kompromisní variantě.

Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů dnes médiím uvedli, že požadují nárůst minimální mzdy o 15 % na 9200 korun. Druhá největší odborová centrála by se spokojila se zvýšení minimální mzdy o 6 %, tedy o 500 korun. Minimální mzdu v současnosti pobírá zhruba 1 % zaměstnanců, například v Lucembursku je to každý sedmý pracovník.

Někteří zástupci podnikatelů se proti zvýšení minimální mzdy nestaví, avšak navrhují valorizaci o nižší částku, než která se líbí odborům. Například Hospodářská komora ČR připouští podle serveru Aktuálně.cz nárůst o maximálně dvě až tři procenta. Vnímáme určité objektivní faktory, které vytvářejí tlak na zvýšení minimální mzdy. Případný růst by však neměl mít formu výrazného skoku, uvedl serveru Milan Mostýn, tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Proti zvyšování minimální mzdy naopak protestuje Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR), podle které by to znamenalo výrazné zatížení firem. Podle asociace by totiž vznikl tlak na zvyšování mezd obecně a následně i mzdové výdaje, což prý nelze po dvouletém krizovém úsilí firem v době velmi křehkého růstu ekonomiky považovat za vhodné.

Jak dále doplňuje asociace na svých stránkách, je též zcela žádoucí, aby se v oblasti minimální mzdy mírně rozšiřoval rozdíl v odměně za kvalifikovanou a nekvalifikovanou práci. Není bez zajímavosti, že nejvyšší minimální mzda (v poměru k té průměrné) je v Moldavsku, Černé Hoře, Ukrajině a Bělorusku, což není v tuto chvíli primárně ekonomickým modelem, k němuž by bylo vhodné se blížit, uvedla AMSP ve svém stanovisku.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).