Hlavní navigace

exPRESS: Minimální zálohy na důchodové pojištění budou od ledna vyšší

11. 12. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Leden přináší u důchodového pojištění novinku v oblasti minimálních záloh. Ty se v novém roce zvyšují o 11 korun. Odvod pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti zůstává stejný.

Od roku 2010 se OSVČ zvyšují minimální zálohy na důchodové pojištění »

Od nového roku se zvyšuje výše minimálních záloh na důchodové pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zatímco v roce 2009 platily OSVČ, která vykonávají hlavní činnost, minimálně 1720 Kč měsíčně, od 1. ledna 2010 se jim tato částka zvýší o 11 korun na 1731 korun. Osoby, které podnikají v rámci vedlejší samostatné činnosti, si od ledna připlatí o 5 Kč, minimální zálohy pro ně budou činit 693 korun (oproti stávajícím 688 Kč).

Povinná platba záloh zůstává pro OSVČ s hlavním výdělečnou činností, u osob, které provozují vedlejší samostatnou činnost, bude platba záloh povinná, jestliže se přihlásí k účasti na pojištění na rok 2010 nebo pokud jeho příjem po odpočtu výdajů byl v roce 2009 alespoň 56 532 Kč.

Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zůstává odvod pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti pro rok 2010 ve stejné výši jako v roce 2009. OSVČ odvádějí pojistné ve výši 29,2 % na důchodové pojištění a na dobrovolné nemocenské pojištění 1,4 % z vyměřovacího základu, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve své tiskové zprávě.

Ke konci října letošního roku evidovala ČSSZ celkem 967 588 OSVČ, z kterých 756 799 mají povinnost platit zálohy na důchodové pojištění. Dobrovolné pojistné na nemocenské pojištění si pak platilo 139 397 OSVČ.

exPRESS - Koleje 01
Hospodářská krize

Česko se skutečně dostalo z recese

Statistici dne potvrdili svůj nedávný odhad vývoje tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku. Už druhý kvartál za sebou české hospodářství vzrostlo, ve druhém čtvrtletí o 0,2 % a ve třetím o 0,8 %, a fakticky se tak dostalo z recese. Na oslavy je však podle analytiků ještě brzy.

Výsledky zahraničního obchodu vysoko předčily očekávání analytiků

S přebytkem 17,5 miliardy korun skončil v říjnu český zahraniční obchod. Meziročně se výsledky zlepšily o 22,7 miliardy korun. Na přebytek měl vliv především menší deficit obchodu s minerálními palivy a vyšší přebytek se silničním vozidly. Informoval o tom Český statistický úřad.

Většina malých a středních podnikatelů souhlasí s úsporným balíčkem šéfa financí

Většina podnikatelů souhlasí s opatřeními, které vycházejí z tzv. úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Jak vyplývá z výsledků průzkumu, který realizovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP), opatření vnímá pozitivně celkem 87 procent podnikatelů. Ti však stále poukazují na administrativní zátěž, zároveň třetina z nich uvedla potřebu zvýšení transparentnosti výběrových řízení zejména u velkých zakázek.

Počet lidí bez práce se v listopadu zvýšil

Nezaměstnaných přibývá. Jak vyplývá z údajů ministerstva práce a sociálních věcí, k 30. listopadu bylo evidováno necelých 509 000 lidí bez práce. Oproti říjnu přibylo dalších 10 000 nezaměs­tnaných. Míra nezaměstnanosti se tak vyšplhala na 8,6 procenta, což je meziročně o 3,3 procenta horší výsledek než vloni.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Státní rozpočet prošel s úpravami, zvýší se tak deficit

Poslanecká sněmovna před několika okamžiky schválila v třetím čtení návrh státního rozpočtu na rok 2010. Původně předložený státní rozpočet, který počítal s deficitem 162,7 miliardy korun, však „poznamenala“ řada pozměňovacích návrhů, které prosadila ČSSD ve spojení s KSČM a částečně s KDU-ČSL.

O vrácení DPH budou podnikatelé žádat už jen elektronicky

Po datových schránkách zřejmě přijde další průlomová oblast v elektronické komunikaci s úřady. Senát dnes posvětil novelu zákona o DPH, která zavádí povinnost žádat o vrácení daně z přidaného hodnoty (DPH) už jen elektronickou cestou. Norma nyní čeká už jen na podpis prezidenta. Novinka by měla být platná už od ledna.

Autoservisy se polepšily v dodržování zákona

V souvislosti s výměnou letních pneumatik za zimní provedla Česká obchodní inspekce (ČOI) – Inspektorát Středočeský a Hl. m. Praha kontroly v provozovnách pneuservisů a autoservisů. Inspekce celkem navštívila 24 provozen a nedostatky zjistila pouze v jednom případě.

školení účto leden 23 Kučerová

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně a finance

Lhůta pro vystavení „neschopenky“ se při epidemii prodlužuje

Při respiračních obtížích nemusí nemocný z důvodu vystavení tiskopisu vzniku pracovní neschopnosti okamžitě navštěvovat lékaře. Postačí, když ho bude kontaktovat telefonicky. Pacient může lékaře navštívit až po odeznění nejhorších příznaků takového onemocnění, nejpozději do 5 kalendářních dnů.

Nemocenské pojištění se na rok změní

Pro příští rok se změní systém nemocenské pojištění a s ním i spojené dávky. Mění se redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu, zároveň se sjednocuje sazba pro výpočet nemocenského, sníží se peněžitá pomoc v mateřství a podpůrčí doba u ošetřovného začne až čtvrtým kalendářním dnem. Všechny změny by ale měly platit pouze příští rok.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).