Hlavní navigace

MfD: Ministerstvo chce zmrazit rostoucí regulované nájmy

29. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo pro místní rozvoj chce prosadit návrh, který by zabránil většímu růstu regulovaného nájmu. Příští rok by tak mohly nájmy vzrůst o více než třetinu naposledy. Jak informoval deník Mladá fronta Dnes, návrh před volbami prezentoval Jiří Čunek, který chce růst nájmů rozložit do více let.

Pokud se podaří prosadit návrh Ministerstva pro místní rozvoj ČR, který před volbami prezentoval Jiří Čunek, mohly by nájmy narůst o celou třetinu už jen příští rok. Čunek by chtěl růst nájmů pro rok 2010 rozložit ve většině krajských měst a ve středních Čechách až do roku 2012. Toto opatření by neplatilo pro Ústí nad Labem, kde není nárůst tak prudký. Návrh by tak měl zabránit příliš prudkému zdražování nájmů, ke kterému docházelo už v minulých letech. Mohou za to rostoucí tržní ceny bytů, od kterých se výše nájemného vypočítává. Další opatření, které by Čunek chtěl prosadit je zastavení dalšího navyšování konečné výše nájemného ve městech, kde se růst nájemného bude rozkládat do tří let.

" Už v polovině příštího roku bychom vydali informaci o cílových částkách nájemného, které by ve vybraných lokalitách měly být v roce 2012 dosaženy," uvedl pro Mladou frontu Dnes Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky ministerstva. Výše regulovaného nájemného by tak pro rok 2012 dosahovala pěti procent průměrných prodejních cen starších bytů v roce 2006 až 2009. Budou-li ale po roce 2009 ceny nemovitostí výrazně růst či klesat, změna se ve výsledků do nájmů nijak nepromítne. Návrh ale ještě není ani zdaleka dokončen a jeho finální podoba může doznat řady změn, upozorňuje Rakouš. Zmíněné opatření se nelíbí soukromým majitelům domů. Nese to s sebou nebezpečí, že stát bude muset kompenzovat ztráty, které prodloužením regulace způsobí,varuje ministerstvo před možnými následky soudu či arbitráže ředitel Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Ten také poukazuje na to, že tato změna nebude řešit problémy chudších nájemníků, pouze je prý oddálí.

Tip do článku - EBF spíkři 1

LN, HN: České banky i přes probíhající krizi rozšiřují své pobočky

Na rozdíl od zahraničních bank, které se jaly snižovat objem svých investic, se ty české pouštějí do rozšiřování své pobočkové sítě, informují shodně Lidové a Hospodářské noviny. Finanční krize nás rozhodně neovlivňuje. Jedeme podle plánu a už brzy docílíme stanoveného počtu čtyři sta poboček, řekla Lidovým novinám mluvčí Komerční banky Zuzana Čepelková. Obdobně si počíná i tuzemská ČSOB, jejíž zástupce uvedl, že o zakládání účtů a poskytování hypoték je stále zájem, proto budou klienti nové pobočky, dle názoru banky, využívat. Stejně tak se finančních ztrát nebojí ani UniCreditBank, která prý chystá rozšíření několik let a současná krize plány nijak neovlivní. Rozšiřovat svou síť chce i Poštovní spořitelna. Banky tak činí proto, že vidí v dostupnosti poboček klíčovou roli. Průběžně sledujeme, ve kterých lokalitách pobočky chybějí, a zároveň monitorujeme návštěvnost stávajících poboček, konstatoval náměstek generálního ředitele České spořitelny Jiří Škorvaga. Čtěte více: První nominace na nejabsurdnější bankovní poplatek jsou již na světě

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).