Hlavní navigace

Ministerstvo chce zřídit pro firmy, které korumpovaly, tzv. "blacklist"

31. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá zavést tzv. blacklisty firem, které byly pravomocně odsouzeny za korupci. Tyto osoby by pak neměly mít možnost zúčastnit se řízení o přidělování veřejných zakázek. Tato vize se stane součástí připravované novely zákona o veřejných zakázkách.

Již ve stávající legislativní úpravě jsou obsaženy dle ministerstva jisté nástroje bránicí účasti na veřejných zakázkách osobám, které se podílely na korupci. Každý uchazeč, který podá nabídku, musí také při prokazování kvalifikačních předpokladů doložit trestní bezúhonnost, a to mimo jiné i v oblasti korupce. Jenže již ty nástroje mají problematické využití, protože podle českého práva nemají právnické osoby trestní odpovědnost. Odpovědné jsou jen statutární orgány.

Vzhledem k tomu, že základním kvalifikačním předpokladem je zároveň trestní bezúhonnost jednotlivých členů statutárních orgánů, bylo by v případě nepravdivého uvedení těchto údajů tedy možné potrestat i dotyčnou právnickou osobu, uvedl ministr Jiří Čunek. Novela počítá s tím, že právnická osoba by se zařadila na blacklist. A to na předem určenou dobu během níž by nemohla dostat žádné veřejné zakázky.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).