Hlavní navigace

Ministerstvo financí čeká v současnosti pokles ekonomiky o 2,3 %

29. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí ČR dnes zveřejnilo Makroekonomickou predikci. V ní přehodnotilo svůj pohled na vývoj českého hospodářství v tomto roce. V současnosti ministerstvo počítá s poklesem ekonomiky o 2,3 %. Pro rok 2010 se pak očekává růst HDP o 0,8 %.

Hlavní světové ekonomiky se v důsledku krize na finančních trzích nacházejí v recesi, jejíž délku a hloubku je mimořádně obtížné, ne-li nemožné, odhadnout. Česká republika, coby značně proexportně orientovaná země, je na vývoj v zahraničí velmi citlivá, uvedl v tiskové zprávě Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí. Čtěte více: Jsme na tom hůře, než jsme čekali. Recese je nevyhnutelná.

Kladný příspěvek k dynamice HDP mají vykázat pouze výdaje domácností na spotřebu. Důvodem je především výrazná dezinflace, která zřejmě nastane v letošním roce. Míru inflace pro rok 2009 odhaduje ministerstvo mírně nad 1 %. Pro rok 2010 by inflace měla dokonce klesnout na 0,9 %.

V letošním roce také vzroste podíl deficitu vládního sektoru na HDP. Zatímco v loňském roce dosahoval úrovně 1,5 % HDP, v roce 2009 dojde k jeho prohloubení až na 4,5 % HDP. Na vině je především působení automatických stabilizátorů a přijímání různých protikrizových opatření. Čtěte více: Protikrizový kompromisní balíček dostane do krize rozpočet.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).