Hlavní navigace

Ministerstvo financí počítá s 4,3% propadem ekonomiky

22. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí ČR dnes zveřejnilo na svých webových stránkách aktualizovanou Makroekonomickou predikci. Ministerstvo nyní předpokládá, že ekonomika letos poklesne o 4,3 %. Pro příští rok se počítá s mírným růstem 0,3 % HDP. Rizika predikce však zůstávají i nadále vychýlena směrem dolů.

Oproti předchozí predikci tak došlo ke zhoršení předpovědi, v dubnu totiž ministerstvo avizovalo jenom 2,3% propad hospodářství a pro rok 2010 počítalo s růstem 0,8 %.

V horizontu predikce by tahounem dynamiky HDP měly zůstat výdaje na konečnou spotřebu. Ty by měly být podpořeny výraznou dezinflací v letošním roce. Míru inflace pro rok 2009 odhadujeme okolo 1,1 %, což reflektuje oslabení nákladových tlaků, uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí.

Ministerstvo také očekává, že se v letošní a příštím roce dále zvýší nezaměstnanost. V roce 2010 by měla dosáhnout až 8,5 %. Zároveň by měly v tomto a příštím roce růst pomaleji mzdy a platy, a to o 1,0 %. Čtěte více: Problém není rostoucí nezaměstnanost, ale úbytek volných míst.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).