Hlavní navigace

Ministerstvo financí popřelo, že schodek bude vyšší než schválených 163 miliard

8. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí se dnes ohradilo proti tvrzení Hospodářských novin. Deník dnes přišel se zjištěním, že v rozpočtu bude chybět 10 miliard korun a státní rozpočet se tak dostane do minusu na konečných 173 miliard korun. Resort podle zjištění Hospodářských novin pracoval při výpočtu rozpočtu se starými čísly. Jak deníku potvrdil náměstek ministra financí Bohdan Hejduk, příjmy i výdaje v rozpočtu počítají s růstem ekonomiky o 0,3 procenta, přičemž Eduard Janota minulý týden oznámil, že ekonomika v příštím roce naopak klesne o půl procenta. Rozpočet by tak postrádal dalších 10 miliard korun.

Chybný výpočet však ministerstvo dnes popřelo: Ministerstvo financí trvá na tom, že příjmová i výdajová strana návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2010 je postavena nikoli na růstu české ekonomiky o 0,3 %, ale na jejím poklesu v intervalu –0,3 % až –0,5 % HDP, uvedl jeho mluvčí Ondřej Jakob. Ten zároveň zdůraznil, že i nadále tak platí schodek rozpočtu 163 miliard a nikoli 173 miliard, jak píšou dnešní Hospodářské noviny.

Ten samý deník přitom ve svém vydání zveřejnil odhady Mezinárodního měnového fondu, podle kterého může ekonomika v Česku růst o 1,3 procenta. Pokud by se odhady měnového fondu naplnily, schodek by byl paradoxně ještě nižší než byl původní plán.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).