Hlavní navigace

Ministerstvo financí přichází s dalšími daňovými změnami

26. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí připravilo další daňové změny. V platnost by měly vejít v roce 2010. Škrtat se do budoucna mají úlevy a daňová osvobození, informuje Mladá fronta Dnes.

Úředníci si na proškrtávání dali záležet a ze zákona by tak mělo zmizet 42 osvobození, což je více než třetina. Zrušit by se například mělo daňové zvýhodnění stravenek, režijních jízdenek pro zaměstnance dopravních podniků nebo úroků z vkladů stavebního spoření. Pozitivní zprávou v daňových změnách pro zaměstnance naopak zavedení výdajového paušálu, o který si mohou snížit své přímy a následně i daň. Tento paušál by tak měl kompenzovat příspěvky na jídlo, oblečení a dopravu do práce. Jediné oblasti, kterých se škrtání úlev nedotklo, se týkají bydlení, rodin s dětmi, odpovědnosti za vlastní stáří, veřejné prospěšnosti a výzkumu a vzdělání. Princip paušalizace výdajů je dnes využíván jen u živnostníků. Ministerstvo financí se jej snažilo navrhnout už za vlády sociální demokracie, kdy ale nedorazil ani na jednání vlády.

Další rušení výjimek se týká příjmů z prodeje bytů a nemovitostí, do pěti let od jejich koupě, příjmů z odměn za odběr krve, z výsluh a přídavků na bydlení za záslužné činy policistů a vojáků či některých příjmů z prodeje akcií. Zkrátka přijdou například i zoologické zahrady. Dle šéfa pražské zoo Petra Fejka to některé menší zoo nemusí ustát. Čtěte také: Návrh daně z příjmů prošel prvním čtením.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).