Hlavní navigace

Ministerstvo kritizuje zemědělce: Jen znehodnocujete drahocennou potravinu

29. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvu zemědělství se nelíbí dnešní protestní akce zemědělců, kteří na mnoha místech České republiky vylévají do polí mléko. Farmáři se tímto činem snaží upozornit na nízké výkupní ceny mléka, kvůli kterým prý dochází k vybíjení chovů krav. Zemědělci dnes plánují vylít až půl milionu litrů mléka, což tvoří asi 7 % tuzemské denní produkce.

Podle tiskového mluvčí ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka se ministerstvo snaží situaci v sektoru mléka již dlouho řešit a protestní akce zemědělců prý ničemu nepomohou. Je nám líto, že už tak problematická situace v sektoru mléka je ještě stupňována protestními akcemi, které podle našeho soudu řešení nepřinášejí a jen znehodnocují drahocennou potravinu, dodal Vorlíček.

Česko počítá od roku 2010 s podporou farmářů produkujících mléka až ve výši 800 milionů korun. Prostředky budou uvolněny z národní obálky na speciální programy jednotlivých států EU. Evropská komise rovněž minulý týden vyčlenila na podpůrná opatření v sektoru mléka pro rok 2010 dalších 280 milionů eur. Tyto zásahy do trhu s mlékem ale dosáhly stropu svých možností, zlepšení situace lze dosáhnout pouze stimulací poptávky, uzavírá Vorlíček. Čtěte také: Zemědělci versus mlékárny. Kdo nakonec zvítězí?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).