Hlavní navigace

Ministerstvo pro místní rozvoj se dostalo do křížku s OSMD

19. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nesouhlasí se zákonem o sociálním bydlení, který sestavilo Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD). Podle ministerstva se jedná o nesystémovou normu, kterou navíc sdružení prezentuje populistickým způsobem. OSMD však s tímto názorem nesouhlasí a trvá na potřebnosti nového zákona.

V současné době je situace v oblasti bydlení řešena zbytečně vysokými státními dotacemi do zcela neefektivních a korupčně zneužitelných projektů, které jsou v rozporu s mezinárodními standardy. Hrozí dokonce, že stát bude nucen přistoupit k odškodnění těch, kteří jsou současnou situací poškozeni, vysvětluje Tomislav Šimeček, předseda OSMD.

Podpora bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatel musí být vnímaná v širších kontextech. Samozřejmě je potřeba, aby stát zajišťoval záchrannou sociální síť pro občany v nouzi. Nutností je ovšem zajistit také dostatečný počet bytů s takovou výší nájemného, jakou budou tito občané schopni zaplatit, oponuje vrchní ředitelka sekce bytové politiky MMR Milena Brožová.

Návrh počítá s tím, že by vznikly nové adresné příspěvky na bydlení ve formě sociálních dávek, které by osobám v tzv. nezaviněné nouzi pomohli překonat dočasné finanční problémy. Na druhou stranu by norma zrušila výstavbu sociálních bytů, které podle navrhovatelů neplní svůj účel.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).