Hlavní navigace

Ministerstvo trvá na omezení jízdy kamionů, podnikatelé nesouhlasí

16. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr životního prostředí Martin Bursík trvá na pátečním celoročním omezení jízdy kamionů i na tom, aby toto omezení platilo počínaje prvním lednem 2009. Podle Jakuba Kašpara, tiskového mluvčího Ministerstva životního prostředí, se ministerstvo dohodlo s Ministerstvem dopravy na kompromisu: v pátek bude omezená celoročně jízda kamionů od 15 do 20 hodin, zruší se letní zákaz jízdy kamionů v sobotu dopoledne a zachová se nedělní celoroční zákaz jízdy kamionů od 13 do 22 hodin. Plán se podle Bursíka musí stát od 1. ledna 2009 realitou, bez ohledu na výhrůžky dopravců zbytku republiky.

Ministerstvo chce omezením jízdy kamionů posílit jednak bezpečnost na silnicích ve dny, kdy by omezení platilo, a také snížit množství prachových částic a jiných znečištění. V neposlední řadě si od opatření slibuje také snížení hlučnosti.

Hospodářská komora České republiky a Svaz průmyslu a dopravy ČR páteční omezení jízdy kamionů odmítají. Domnívají se, že omezení bude mít spíše negativní dopady – ať už se jedná o zahuštění dopravy v další dny či nedodání zboží na místo určení včas, což může zapříčinit jeho zdražení. Diskutovaný návrh pátečního omezení jízd kamionů neřeší hlavní problém, kterým je zejména propustnost komunikací a následně bezpečnost silničního provozu, domnívají se členové Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR ve svém tiskovém prohlášení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).