Hlavní navigace

Ministerstvo uvolní pro podnikatele více peněz

4. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes ministr průmyslu a obchodu Martin Říman představil vládní opatření, které má za úkol podpořit malé a střední podnikání. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvolní v roce 2009 a 2010 více prostředků z Operačního programu Podnikání a inovace, než mělo původně v plánu. Chce tak povzbudit firmy, které mají nyní problém získat bankovní úvěr.

Na dnešní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Martin Říman představil opatření Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO), které má napomoci malým a středním podnikům, které mají díky finanční krizi problém sehnat bankovní úvěr. Ministerstvo uvolní v příštím roce o dvě třetiny více prostředků z Operačního programu Podnikání a inovace. Stejně tak chce učinit i v roce 2010. Výrazné posílení financování firemních projektů z evropských fondů je jedním z mála způsobů, jak může stát ekonomicky povzbudit malé a střední podniky při udržení rozpočtové kázně, uvedl Říman.

Ministr se také zmínil o úspěšnosti dobíhajícího Operačního programu Průmysl a podnikání, který pro firmy fungoval v období 2004 – 2006. Do října letošního roku se podařilo MPO schválit žádosti o platbu v celkové výši 312 mil. eur a téměř 300 mil. eur již bylo proplaceno. Zbývá autorizovat zhruba ještě 36 mil. eur. Celkově se podle odhadů ministerstva vyčerpá z fondů 95 % prostředků.

skoleni_29_6

Pro Operační program Podnikání a inovace, který je aktuální pro programové období 2007 – 2013 a Evropskou komisí byl schválen v prosinci roku 2007, byly v letošním roce vyhlášeny výzvy v celkové hodnotě 20 mld. korun. Za první dva roky se tedy vyčerpalo 30 miliard z celkových 86 mld. korun, které budou poskytovány až do roku 2013. Urychlení čerpaných prostředků je možné i díky snaze ministerstva. Na administraci plateb jednodušších projektů nyní ministerstvo potřebuje 30 dní, na ty složitější dva měsíce. Před dvěma lety to bylo šest až devět měsíců, uvedl ředitel sekce strukturálních fondů Miroslav Elfmark. V příštím roce chce MPO otevřít výzvy v celkové hodnotě 16,3 mld. korun, což je o dvě třetiny více než byl původní plán. Celkově by se tak koncem příštího roku mělo vyčerpat kolem 60 % prostředků programu. Posílit by se měly rozpočty programů Start, Progres, Záruka, ICT v podnicích, Potenciál, Spolupráce, Prosperita a Školící střediska.

Největší zájem je o prostředky programu Rozvoj, ze které se podporuje tvrdá infrastruktura, nejčastěji tedy nákup strojů. Nejméně se naopak podniky zajímají o programy Inovace a Potenciál, jejichž žádosti s sebou nesou náročnější požadavky, řekl Elfmark. I tímto se však ministerstvo zabývá. Chceme na tuto situaci reagovat přesuny finančních prostředků mezi programy, nejdříve je však nutné aby tyto kroky odsouhlasila Evropská komise, doplnil Říman s tím, že pokud bude zájem a dostatek dobrých projektů, je ministerstvo připraveno rozpočty programů ještě dále navýšit. Současná finanční krize, která by mohla čerpání fondů ohrozit nedostatkem prostředků firem na kofinancování projektů se prý zatím podle Elfmarka neprojevuje.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).