Hlavní navigace

Ministerstvo zemědělství rekapituluje změny

2. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po svém jmenování vytyčil ministr zemědělství Ivan Fuksa pět priorit. Jsou to spravedlivé podmínky pro podnikání v zemědělství, poctivá správa majetku státu, ochrana půdy před erozí, povodněmi a zastavováním, zvýšení konkurenceschop­nosti českých zemědělců a dokončení majetkového vypořádání.

Ministr spolu s premiérem Petrem Nečasem nyní rekapituloval dosavadní naplňování priorit a plánů dalšího postupu. Z dlouhodobého hlediska je patrně nejvýznamnějším krokem rozhodnutí rozšířit přísnější pravidla hospodaření na více než 40 % orné půdy středně ohrožené erozí. Z nevhodně obdělaných polí totiž voda dosud odnášela každý rok milióny tun ornice. Podstatně byly zpřísněny podmínky zastavování půdy. Větší pozornost a prostředky jsou věnované pozemkovým úpravám – obnově cest, alejí, mezí, remízků či malých poldrů.

Ministr rovněž zavedl transparentní výběrové řízení v oblasti lesního hospodářství. V jednoročních tendrech na těžbu a pěstování lesa vyhrají ty firmy, které nabídnou nejlepší cenu za dřevo. Pokud budou podepsány všechny smlouvy za ceny nabídnuté vítězi soutěží, přinese to podle ministerstva pro Lesy ČR zisk 7,66 miliard korun. To je o 70 % více než v letošním roce.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).