Hlavní navigace

PR: Ministr Říman připravuje energetickou koncepci, která zvýší těžbu uhlí

15. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman připravuje novou státní energetickou koncepci (SEK), která počítá s prolomením limitů těžby hnědého i černého uhlí a využitím všech dostupných zásob uranu. Podíl z jádra by tak měl vzrůst do roku 2030 z momentální třetiny na celou polovinu, píše dnes deník Právo.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman pracuje na nové SEK, která by měla prolomit limity těžby hnědého a černého uhlí a využít všechen dostupný uran. Podíl jaderné energetiky by se tak měl v ČR zvýšit z momentální jedné třetiny na poloviční podíl do roku 2030. Ministerstvo životního prostředí již uplatnilo řadu svých námitek, které jsou teď v připomínkovém řízení. Velice ostře se postavilo k prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Podobný postoj zaujala i četná ekologická hnutí. Přestože ministr Říman opakoval, že se svou energetickou politikou čeká na závěry Pačesovy komise, v koncepci na ně evidentně nereaguje,uvedl pro Právo Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Ekologové namísto zvyšování těžby uhlí přicházejí z řadou úsporných opatření, například v podobě zateplování domů či využití efektivních technologií. Říman ale do koncepce implementoval spolu s maximální bezpečností a udržitelným zdrojem i nezávislost na cizích zdrojích energie. Tento krok je jistě ovlivněn i událostmi posledních dní, kdy je Evropa díky rusko – ukrajinskému sporu již přes týden bez dodávek ruského zemního plynu. Čtěte více. Krize snad vyřešena. Co by se ale dělo, kdyby Česku došel plyn? 

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).