Hlavní navigace

Evropští ministři hledají cesty, jak čelit růstu cen ropy

8. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministři financí států Evropské unie dnes zasedali v Bruselu a jedním z hlavních témat jejich jednání byly rostoucí ceny ropy. Některé státy požadují zásah Evropské unie, ať už například formou pozastavení výběru DPH nebo krácení zisků ropných společností, přibližuje téma jednání ČTK. Český ministr financí Miroslav Kalousek však není zastáncem žádných krátkodobých opatření, která by Evropská unie proti rostoucím cenám ropy podnikla.

Cenami ropy se zabývá také Evropská komise, která by podle ČTK měla do podzimu předložit jak analýzu důvodů rostoucích cen, tak možné kroky vedoucí k omezení dopadu vysokých cen ropy na nejchudší Evropanky a Evropany.

Cena ropy roste a překonává cenové rekordy. Například včera však cena ropy klesla o více jak 5 dolarů. Ropa zůstává v rámci svého růstového kanálu, do kterého se ropa dostala v únoru. Krátkodobě najít vrchol je velmi obtížné. Vzhledem k předchozímu vývoji za nejpravděpodobnější v současném růstu považujeme úrovně 150–153 dolarů. Rizikem tohoto scénáře může být korekce na dolaru a jeho krátkodobé posíleni, upozornili nicméně včera analytici společnosti ATLANTIK finanční trhy ve svém týdenním přehledu komodit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).