Hlavní navigace

Ministři spojí své síly k protipovodňové prevenci

6. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr zemědělství Ivan Fuksa a ministr životního prostředí Pavel Drobil, informovali spolupráci obou resortů v oblasti ochrany půdy a protipovodňové prevence. Společnou prioritou bude změna zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, správné dodržování standardů správné zemědělské praxe a řešení protipovodňových opatření.

Dosavadní platné legislativní a ekonomické nástroje ochrany půdy jsou v určitých ohledech nedostatečné. Možným řešením je zásadní zvýšení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu, a to v závislosti na její kvalitě a tržní hodnotě. Každý den se zastavuje kvalitní půda na okrajích velkých měst, využívejme raději „brownfieldů“, využívejme intravilánů měst pro novou výstavbu, sdělil ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Ministři rovněž nastavili pružnější výměnu informací při stanovování povodňových škod. Budou intenzivně spolupracovat na protipovodňové strategii, která má být předložena vládě do konce října a na vytipování lokalit pro zadržování povrchových vod. Nejsem příznivcem toho, aby se kvůli opakujícím se povodním stavěly nové velké přehrady. Stojí miliardy a také je obtížné získat souhlas majitelů pozemků. Proto jsem spíše zastáncem systému malých poldrů podél vodních toků, které se dají vybudovat v rámci pozemkových úprav, říká ministr Ivan Fuksa.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).