Hlavní navigace

Kde začnou vybírat poplatek z pobytu? Máme srovnání poplatků v okresních městech

15. 11. 2021
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Pro letošní rok odpustila některá města v rámci podpory ubytovacích zařízení poplatek z pobytu. V roce 2022 jej však opět zavádí.

Poplatek z pobytu budou v roce 2022 nově platit například v Plzni, Jičíně či Přerově. Server Podnikatel.cz připravil přehled místních poplatků z pobytu ve všech okresních městech.

Poplatky se spojily do jednoho

Od roku 2020 platí novela zákona o místních poplatcích, která si kladla za cíl narovnat podmínky na trhu krátkodobého ubytování. Norma nahradila dřívější poplatky z ubytovací kapacity a za lázeňský nebo rekreační pobyt jediným poplatkem z pobytu, jemuž podléhá krátkodobý pobyt (do 60 dnů) bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Mimo jiné se tak rozšířil okruh ubytovacích zařízení, kterých se výběr místního poplatku týkal. Nově jde například o byty, chaty, chalupy a ateliéry.

Základem poplatku z pobytu je počet započatých dní pobytu, s výjimkou dne počátku pobytu. Sazba poplatku činí maximálně 50 Kč (pro rok 2020 platil strop 21 Kč). Poplatníkem je osoba, která není v obci přihlášená.

Novela dále přinesla novinku, že poplatek z pobytu může vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda se jedná o pobyt v lázeňských místech nebo v místech soustředěného turistického ruchu. V minulosti totiž mohla většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, zatímco oba poplatky měly zavedeny jen ty, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem.

Platí evidenční povinnost

Zákon rovněž stanovuje hotelům a spol. vést v listinné nebo elektronické podobě evidenční knihu za každé zařízení nebo místo, kde poskytuje úplatný pobyt. Do evidenční knihy zapisuje údaje týkající se fyzické osoby, které poskytuje úplatný pobyt. Jedná se o:

  • den počátku a den konce pobytu,
  • jméno, popřípadě jména, příjmení a adresa místa přihlášení nebo obdobného místa v zahraničí,
  • datum narození,
  • číslo a druh průkazu totožnosti

Zápisy do evidenční knihy musí být vedeny správně, úplně, průkazně, přehledně, srozumitelně, způsobem zaručujícím trvalost zápisů a musí být uspořádány postupně z časového hlediska. Zároveň je nutné uchovávat evidenční knihu alespoň 6 let ode dne provedení posledního zápisu.

Pokud je plátcem poplatku z pobytu pořadatel kulturní nebo sportovní akce, který poskytuje úplatný pobyt účastníkům této akce, může plnit evidenční povinnost ve zjednodušeném rozsahu.

Nové výjimky od roku 2021

Od letošního roku navíc došlo u poplatku z pobytu k další změně. Poplatek se netýká pobytu ve zdravotnickém zařízení poskytovatele lůžkové péče, pokud je tento pobyt hrazenou zdravotní službou podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění nebo pokud je její součástí. Nově též poplatek neplatí hospitalizovaní na území obce ve zdravotnickém zařízení poskytovatele lůžkové péče s výjimkou osoby, které je poskytována lázeňská léčebně rehabilitační péče. Už dříve byly od poplatku osvobozeny například děti do 18 let.

školení-leden22-molín

Kde mají maximum

Obce na změnu pravidel místních poplatků zareagovaly různě. Například v Rokycanech poplatek zcela zrušili. Původně jej totiž vybírali pouze od ubytoven, aby bylo jasné, kolik lidí v nich žije. Vzhledem k tomu, že od roku 2020 musí poplatek, pokud je stanoven, platit majitelé všech zařízení, která poskytují přechodné ubytování do 60 dnů, tedy penziony a hotely, Rokycany jej raději zrušily. Jiná místa, například v Lipně nad Vltavou či v některých částech Brna, jej naopak stanovila na maximální hranici. V Českém Krumlově je pak aktuálně stanoven poplatek na 30 Kč, od příštího roku se však zvýší na nejvyšší možnou úroveň 50 korun.

Poplatky se i odpouštěly

Od března 2020 se navíc celý svět, včetně Česka, potýká s pandemií koronaviru. Velká část obcí se proto rozhodla podpořit místní podnikatele a poplatek pro rok 2021 nezvýšily, snížily, či dočasně dokonce zcela zrušily. Česká televize oslovila celkem sedmdesát měst a obcí a na stejné částce za poplatek z pobytu zůstalo čtyřicet z nich. Maximální sazbu padesát korun na osobu, podobně jako v Lipně nad Vltavou, zavedli třeba ve Valticích nebo ve Františkových Lázních.

Psali jsme: Dovolená v tuzemsku se může prodražit o turistické příplatky. Víme, kolik stojí 

Poplatek naopak zrušili třeba v Plzni, Náchodě, Jičíně či Přerově. Od roku 2022 se však poplatky budou hradit i v těchto městech. V Přerově půjde o 15 Kč a v Náchodě a Jičíně o 20 Kč. V Plzni bude od 1. května 2022 do 30. dubna 2023 činit sazba poplatku 15 Kč, od 1. května 2023 do 30. listopadu 2023 20 Kč a od 1. prosince 2023 sazba dosáhne 25 Kč. Obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku jsme už jednou vydali, bylo to s účinností od 1. ledna 2020. Kvůli pandemii jsme ji loni v dubnu novelizovali, posunuli jsme splatnost poplatků. Důvodem byl nouzový stav a omezení poskytování ubytovacích služeb. Poté jsme se ještě rozhodli zcela vyhlášku zrušit a peníze formou daru plátcům, kteří je odvedli, vrátit. Nyní přicházíme s vyhláškou znovu, zohledňujeme v ní fakt, že poskytovatelé krátkodobého ubytování za úplatu stále pociťují doznívání výjimečné situace, uzavřel radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

Přehled poplatků ve všech okresních městech

Místní poplatky v roce 2021
Praha 21 Kč
Středočeský kraj
Benešov 20 Kč
Beroun 20 Kč
Kladno 15 Kč
Kolín 10 Kč
Kutná Hora 21 Kč
Mělník 16 Kč
Mladá Boleslav 4 Kč
Nymburk 21 Kč
Příbram 10 Kč
Rakovník 20 Kč
Jihočeský kraj
České Budějovice 15 Kč
Český Krumlov 30 Kč (od roku 2022 50 Kč)
Jindřichův Hradec 21 Kč
Písek 20 Kč
Prachatice 2 Kč
Strakonice 20 Kč
Tábor 21 Kč
Plzeňský kraj
Domažlice 21 Kč
Klatovy 16 Kč
Plzeň 0 Kč (od roku května 2022 by měl poplatek činit 15 Kč)
Rokycany 0 Kč
Tachov 21 Kč
Karlovarský kraj
Cheb 10 Kč
Karlovy Vary 35 Kč
Sokolov 0 Kč
Ústecký kraj
Děčín 20 Kč
Chomutov 21 Kč
Litoměřice 15 Kč
Louny 0 Kč
Most 10 Kč
Teplice 21 Kč
Ústí nad Labem 30 Kč
Liberecký kraj
Česká Lípa 19 Kč
Jablonec nad Nisou 21 Kč
Liberec 19 Kč
Semily 20 Kč
Královéhradecký kraj
Hradec Králové 15 Kč
Jičín 0 Kč (od roku 2022 20 Kč)
Náchod 0 Kč (od roku 2022 20 Kč)
Rychnov nad Kněžnou 5 Kč
Trutnov 20 Kč
Pardubický kraj
Chrudim 0 Kč
Pardubice 0 Kč
Svitavy 20 Kč
Ústí nad Orlicí 0 Kč
Vysočina
Havlíčkův Brod 10 Kč
Jihlava 12 Kč
Pelhřimov 15 Kč
Třebíč 10 Kč
Žďár nad Sázavou 20 Kč
Jihomoravský kraj
Blansko 20 Kč
Brno 2–50 Kč (dle jednotlivých částí)
Břeclav 25 Kč
Hodonín 15 Kč
Vyškov 0 Kč
Znojmo 10 Kč
Olomoucký kraj
Jeseník 30 Kč
Olomouc 21 Kč
Prostějov 0 Kč
Přerov 0 Kč (od roku 2022 15 Kč)
Šumperk 0 Kč
Zlínský kraj
Kroměříž 0 Kč
Uherské Hradiště 20 Kč
Vsetín 0 Kč
Zlín 19 Kč
Moravskoslezský kraj
Bruntál 15 Kč
Frýdek-Místek 10 Kč
Karviná 6 Kč
Nový Jičín 0 Kč
Opava 21 Kč
Ostrava 21 Kč

Kvůli vyšší dani přiznání podávat nemusíte

Lidem, kterým se kvůli rozhodnutí měst změnila výše daně, nemusí podávat nové přiznání k dani z nemovitých věcí. Přiznání totiž podávají jen ti poplatníci, u nichž došlo ke změnám, které jsou rozhodné pro vyměření daně. Typicky jde o situace, kdy poplatník nabyl nové nemovitosti, provedl nástavbu na domu nebo se změnila rozloha pozemku. Výši vyměřené daně se poplatníci dozví od finančního úřadu, který jim během května zašle daňovou složenku.

Informace o platbě a výši daně si lze také nechat zaslat e-mailem, kdy vám finanční úřad zašle před splatností daně informace o výši stanovené daně, výši nedoplatku/přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu, umožňujícího platbu daně prostřednictvím internetového bankovnictví nebo mobilních platebních aplikací. Pokud chcete tuto službu využít, musíte nejpozději do půlky března poslat finančnímu úřadu žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem. Žádost si můžete už nyní stáhnout na Podnikatel.cz. Poplatníkům, kteří službu využijí, pak již nebude zaslána složenka.

Jak a kdy daň zaplatit?

Samotná daň se platí každoročně vlastníkem nemovitosti, a to vždy dopředu. Právě do konce května se musí daň zaplatit. Pokud výše daně překročí hranici 5000 korun, lze ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu, pro ostatní poplatníky daně platí termín nejpozději do 31. května a do 30. listopadu. V případě, že někomu vyjde daň na méně než 30 Kč, platit ji nemusí. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a to v minimální výši 50 Kč, i kdyby vycházela nižší.

Už několik let se dá daň zaplatit také prostřednictvím SIPO (soustředěné inkasní platby obyvatelstva). Kdo chce skrze SIPO zaplatit, musí mít Českou poštou přiděleno spojovací číslo a na dané zdaňovací období mu musí být stanovena a předepsána daň na jeho osobní daňový účet. Dále musí vyplnit Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO a doručit na příslušný finanční úřad, a to nejpozději do konce ledna zdaňovacího období, od kterého má být daň prostřednictvím SIPO placena.

Daň lze odpouštět i kvůli pandemii

Od loňského července platí u daně z nemovitých věcí změny u osvobození nemovité věci od daně. Zatímco dříve to bylo možné pouze kvůli živelné pohromě, nově to lze z důvodu mimořádné události (např. z důvodu povodně, vichřice, extrémního sucha, pandemie, opatření vyvolaném krizovými opatřeními podle krizového zákona nebo průmyslové havárie). I nadále platí, že osvobození může být nejdéle na dobu 5 let a že jej lze stanovit za již uplynulé zdaňovací období.

Osvobozené nemovité věci musí obec vymezit v obecně závazné vyhlášce, která musí být vydána tak, aby nabyla účinnosti do 31. března roku následujícího po zdaňovacím období, v němž k mimořádné, zejména živelní, události došlo. Pokud obec bude chtít osvobodit vymezené nemovité věci pouze částečně, tak částečné osvobození vyjádří procentem.

Obec si může vybrat, jakým způsobem nemovité věci ve vyhlášce vymezit. Obecně závazná vyhláška buď může v případě rozsáhlejší mimořádné události vztáhnout osvobození k celému území obce, nebo k jednomu, nebo více katastrálním územím (opět v jejich plném rozsahu). V takovém případě může obec podle typu mimořádné události volit, zda osvobodí všechny nemovité věci, které leží na tomto území, nebo zda osvobození vztáhne pouze k jedné z dílčích daní a osvobodí buď pouze pozemky, nebo pouze zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky. Tímto způsobem nelze osvobodit pouze zdanitelné stavby, aniž by došlo k osvobození zdanitelných jednotek. Pokud se mimořádná událost týká pouze vymezených nemovitých věcí, může je obec v obecně závazné vyhlášce uvést jmenovitě.

Anketa

Daň z nemovitých věcí je podle vás ve vaší obci...

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Sledujte Dana na Twitteru @danmoravek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).