Hlavní navigace

Místo automatické pokuty 2000 Kč nejprve výzva, jen ale u některých přiznání

1. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už několik let platí, že se vybraná podání musí učinit elektronicky, a kdo tak neudělá, dostane pokutu 2000 Kč. Finanční správa ale nyní přichází s úlevou.

U vybraných podání totiž úřady nově nejprve vyzvou k nápravě a teprve pokud poplatníci svou chybu nenapraví, budou pokutováni. Výjimka se ale netýká všech daní a poplatníků.

Nejprve výzva, pak pokuta

Finanční správa upravila seznam podání, na něž se hledí jako na podání bez vady, jsou-li učiněna jinak než elektronicky, ačkoli elektronicky být podána měla. U těchto podání platí, že pokud je nedodržení elektronické formy jedinou vadou, považují se za bez vady, avšak za nedodržení povinné elektronické formy dostanou poplatníci automatickou pokutu ve výši 2000 Kč. Pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti činit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní, může pokuta dosáhnout až 50 000 korun.

U podání, která na seznamu nejsou uvedena, obdrží nově poplatník nejprve od správce daně výzvu, aby je podal elektronicky. Teprve v případě, že svou chybu nenapraví, hrozí mu pokuta za nepodání přiznání. Výzvu budou úřady ale rozesílat dotčeným poplatníkům jen u přiznání k dani z příjmů fyzických osob a přiznání k dani z nemovitých věcí. U ostatních podání i nadále platí, že úřady udělí automaticky pokutu 2000 Kč bez výzvy.

Mezi poplatníky daně z příjmů fyzických osob a daně z nemovitých věcí je mnoho těch, kteří si datové schránky zřídili někdy v minulosti, vůbec je nepoužívají a často i zapomněli, že je mají. Tito občané mnohdy s finančním úřadem komunikují jen výjimečně, maximálně jednou do roka nebo téměř vůbec. Aby nebyli hned trestáni pokutou za to, že občas na finanční úřad podají přiznání papírově, místo elektronicky, rozhodli jsme se vyjmout tato podání ze Seznamu, vysvětlil Jan Ronovský, zástupce generálního ředitele Finanční správy ČR. Novinka platí od dnešního dne a na dříve podaná podání se nevztahuje.

Pokut letos bylo 4663

Výhradně elektronicky (datovou zprávou) podávají řádná a dodatečná daňová přiznání, přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, žádosti o zrušení registrace, hlášení a vyúčtování ti, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku nebo mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Povinné elektronické podávání platí také pro všechny plátce DPH.

Bt23

Jen letos za půl roku rozdala finanční správa 4663 dvoutisícových pokut. Nejčastěji poplatníci chybovali právě v případě daně z příjmů fyzických osob, kde úřady rozdaly 2437 pokut. U daně z nemovitých věcí bylo uděleno 223 pokut.

Čtěte více: Podnikatelé se nepoučili, úřady rozdaly tisíce pokut za elektronické (ne)podání

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).