Hlavní navigace

Jsme mistři světa v mluvení o důchodové reformě?

5. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Již od ranních hodin probíhá v Praze další finanční fórum Zlatá koruna, tentokrát na téma penzijní reformy. Jako první vystoupil premiér Petr Nečas, který prohlásil, že pokud se neprovede reforma co nejdříve, hrozí tři scénáře. Buď by lidé šli do důchodu až v 70 letech, nebo by výrazně vzrostly odvody, nebo by se stal důchod jen dávkou pro chudé.

Na potřebnosti urychlené reformy se shodli i další řečníci. Vladimír Bezděk, šéf dvou důchodových komisí, nastínil několik tezí, kterými by se podle něj měla reforma řídit. Kromě větší diverzifikace Bezděk navrhuje méně zdanit práci a více spotřebu, podle něj by tato změna pomohla v delším období především těm nejchudším. Zároveň vyzval k urychlení reformy, jelikož demografické hodiny již tikají. Češi jsou mistři světa v mluvení o důchodové reformě, komentoval Bezděk.

Podle odboráře Víta Samka by zase stačilo pouze změnit systém penzijního připojištění a upravit stropy na pojistném. O zkušenosti s reformou důchodů se též podělil Jozef Mihál, ministr práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky. Také on Čechům poradil, aby do reformy šli, a to navzdory tomu, že reforma stojí Slováky 850 milionů eur ročně (asi 21 miliard korun), které chybí v průběžně financovaném systému.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).