Hlavní navigace

Mladí nechtějí podnikat. Odrazuje je byrokracie a příliš mnoho možných sankcí

Michael Hovorka

Mladí se do podnikání nehrnou a raději si zvolí zaměstnání. Nelíbí se jim, že je s podnikáním spojeno příliš mnoho byrokracie.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mladá generace očekává, že start podnikání si vyřídí online a že podnikání pomohou aplikace a nižší stupeň administrativy. 

To je jasný vzkaz mladým vládě. Mladí raději pro výdělek peněz zvolí jistotu zaměstnaneckého poměru. Zatímco v roce 2013 vnímalo jistotu vztahu závislého, tedy zaměstnaneckého, 66 % studentů, dnes je to už 82 %. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

Podle mladých je zaměstnání pohodlnější než podnikat. Navíc vidí v zaměstnání i benefity v tom, že zaměstnavatel za ně bude řešit řadu administrativních povinností a mnoho dotázaných vidí i snazší kariérní růst.

Tip: Jak podnikat – průvodce pro začínající podnikatele

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

To, že mladí lidé v době přetlaku nabídek zaměstnavatelů volí cestu vyššího komfortu a upřednostňují pracovní vztah před vlastním podnikáním, není překvapením. Je to ale jasné varování, že máme-li zájem zde mít za dalších dvacet let původní české firmy a nechceme-li být závislí na nadnárodních korporacích, musíme pro to začít konečně něco dělat, upozorňuje Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

Mladí podnikatelé vyrůstají většinou z již podnikatelských rodin, ostatní zájem nemají

Ti, co se nakonec pro podnikání rozhodli, mají vzor ve své podnikatelské rodině, nebo již mají s byznysem zkušenosti. Studenti, kteří se rozhodli podnikat, v 72 % zahájili činnost jako osoby samostatně výdělečně činné, celých 28 % založilo rovnou právnickou osobu. 

Mladí reflektují trend posledních let, kdy s růstem zakázek roste i zájem o převedení podnikání na formu s.r.o. Vyvarují se tak riziko, které souvisí s provozováním samostatné činnosti. Od formy OSVČ utíkají i z důvodu rétoriky, která je proti živnostníkům vedena. Za místo podnikání upřednostňují mladí lidé lokalitu, kde žijí nebo vystudovali, neprojevuje se trend odchodu do velkého města nebo zahraničí.

BRAND Vasky

Čtěte také: Uchazečům o zaměstnání se omezily možnosti přivýdělku

Mladí si také stěžují, že informace o podnikání nejsou koncentrovány na jednom místě. Dvě pětiny začínajících podnikatelů dokonce tvrdí, že nemá dostatek informací potřebných k založení vlastního byznysu. Informace čerpají především od rodiny, známých a z internetu. Polovina z dotázaných uvedla absenci jakékoliv informace o podnikání vše škole, další třetina sice prvotní informace k byznysu ze školy má, nicméně je považuje za nedostatečné. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).