Hlavní navigace

Mladiství figuranti vyrazili do akce. Dostali na baru pivo, víno i tvrdý alkohol

Česká obchodní inspekce si mladistvé figuranty, které využívá při kontrolních akcích zaměřených na prodej alkoholu osobám mladším 18 let, nemůže vynachválit.
Jana Knížková 8. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední kontroly, které byly zaměřené na prodej alkohol mladistvým, proběhly na východě Čech a také v Jihomoravském kraji. Pro obě akce sáhla Česká obchodní inspekce po mladistvých figurantech. 

Využívat lidi mladší 18 let pro své kontroly mezi prodejci alkoholu a tabákových výrobků může inspekce už více jak rok. I lidé pod 18 let už mohou být kontrola, ČOI začala využívat mladistvé figuranty

Mladiství figuranti pořídili pivo, víno, ale i tvrdý alkohol

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji vyslala ČOI své figuranty na konci školního roku na 42 kontrol, které byly zaměřeny na zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let. Figuranti pořizovali alkohol a tabákové výrobky ve vybraných obchodech s potravinami, v trafikách, restauracích a stáncích s občerstvením. v turisticky atraktivních lokalitách. 

Porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistila ve 24 případech, což je téměř 60 procent, potvrdil František Švihlík, ředitel Inspektorátu ČOI pro Královehradecký a Pardubický kraj

Mladistvým bylo prodáno pivo, víno i tvrdý alkohol, jako například Becherovka Originál, Božkov originál apod. Se všemi kontrolovanými osobami bude zahájeno správní řízení v pravomoci ČOI a hrozí jim pokuta až do výše 1 000 000 Kč.

Lepší to nebylo ani na jihu Moravy

V Jihomoravského a Zlínského kraji se kontroly, které proběhly během července,  zaměřily na prodej alkoholu mladistvým v restauracích a barech. Z 18 kontrol zjistila porušení zákona ve 4 provozovnách.

Jako figuranti se ji zúčastnili 3 mladiství, kteří si ve Zlíně objednali alkohol v 8 provozovnách a alkohol jim byl prodán ve 2 případech. V Brně z 10 kontrolovaných provozoven byl mladistvým figurantům prodán alkohol ve 2 provozovnách.

Content_temata

Čtěte také: Kdo dohlíží na dodržování zákazu kouření a jaká je zkušenost restaurací?

Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje zahájí ve 4 případech řízení o přestupku pro porušení ust. § 11 odst. 5 zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve dvou případech pak pro porušení zákona o ochraně spotřebitele. Ze zákona je možné uložit pokutu až do výše 1 000 000 Kč, dodává mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).