Hlavní navigace

Mezinárodní měnový fond: Ekonomika ČR poroste méně než 2% tempem

25. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zpráva, kterou vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) říká, že by ekonomika České republiky měla příští rok růst pouze necelým 2% tempem. Je to zatím nejméně příznivá prognóza, která se snaží běh naší ekonomiky odhadnout. Hlavní důvod, který bude mít zpomalení na svědomí je světová finanční krize.

Tempo růstu české ekonomiky? Ani ne 2% tempem, zní prognóza zprávy, kterou vydal MMF. Tato prognóza je vůbec tou nejhorší ze všech, které se snažily odhadnout tempo ekonomického růstu v ČR v příštím roce. Hlavním důvodem je vliv světové finanční krize. " Celkově je však ČR před světovou krizí zatím ochráněna díky silnému hospodářskému růstu v posledních letech, silné koruně a reformě veřejných rozpočtů," doplnil včera pro Hospodářské noviny vedoucí delegace MMF v ČR Subhash Thakur.

Ostatní české i světové instituce nebyly v odhadech tak pesimistické. Česká národní banka svůj odhad sice také snížila, ale na 2,9 %. Ministerstvo financí, které bylo v odhadech růstu české ekonomiky vůbec nejoptimističtější, svůj odhad upravilo z původního 4,8 % na kterém byl také postaven státní rozpočet na příští rok, na 3,7 %. Podobný názor sdílí i Evropská komise, která České republice predikuje růst ve výši 3,6 %.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).